İnsan, moda ve kentsel mekan ilişkilerinin irdelenmesi
Examination of the relationship beween people, fashion and the urban space
- Tez No: 292132
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Moda, insan ve toplumla çok yakından ilişkilidir. Birey olarak var olmak ve belli bir toplumsal gruba aidiyet modanın tetikleyici unsurudur. Mekan ise onu yaratan ve kullanan toplumun ve ait olduğu dönemin dinamiklerinin bir ürünü olarak açığa çıkmaktadır. Tarihsel süreçte mekan ve toplum arasındaki ilişki ve örgütlenmelere bakıldığında sanayi sonrası dönem ile ortaya çıkan yeni moda olgusunun hakimiyeti görülmektedir. Postmodern çağ olarak tanımlanan dönemle birlikte medyalaşma içine giren herşey belli bir modayi ifade etmiştir. Medya ve iletişim sistemlerinin gelişimi ile kentler ve insanlar arasındaki sınırlar kalkmış ve tüm değerler dünyanın ortak kullanımına sunulmuştur. Küreselleşmenin getirdiği bu tektipleşme riskine karşı hiç durmadan çözüm üreten moda, ekonomik sistemin öncü bir olgusu haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Fashion is closely related to human and society. The basic motive behind fashion is to exist as an individual and belong to a special specific group. As for place, it comes off as a product of the society that creates and uses it and the dynamics of the era that it belongs to. In historical process, when examining the relationship and organization between place and society, the domination of a new fashion case that is generated with the postindustrial period can be seen. Along with the era that is identified as the postmodern age, everything getting into the medialization expressed a certain fashion. With the development of media and communication systems, the boundaries between cities and people are disappeared and all the values started to be used jointly. By producing solutions against the risk of this monotypification brought by the globalization, fashion became a pioneer case of economic system.