İstanbul'da afet yönetimi ve acil ulaşım yollarının değerlendirmesi
Evaluation of disaster management and emergency transportation routes in Istanbul
- Tez No: 292143
- Danışmanlar: PROF. DR. MESTURE AYSAN BULDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da afet yönetimi ile ulaşım sisteminin, olası bir afet durumunda çalışması ile ilgili planlama yapılması ile dünyadaki afet yönetimi ve yapısına ilişkin diğer dünya örnekleri incelenmiştir. İstanbul'un afet sonrası ayakta kalabilmesinde en önemli etkenin ulaşım olduğundan yola çıkılarak, kentsel ulaşım sisteminin bu konu çerçevesinde irdelenmesi, İstanbul kenti için stratejik öneme sahip fonksiyonların olası bir afet sonrası etegrasyonunun sağlanması, İstanbul'da İBB ve JİCA tarafından belirlenen acil ulaşım yollarının; acil müdahale ve kurtarma çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için değerlendirmesi yapılarak, mevcut durumun iyileştirilmesi için nelerin yapılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the transportation system of disaster management in Istanbul, In case of a possible disaster is planning with work-related disaster management in the world and other world samples examined. Istanbul's standing after the disaster that can capture the most important factor in the transport by setting out Examining these issues in the context of urban transportation systems Istanbul city has strategic importance for the integration of functions together to provide a possible disaster, Designated Istanbul Metropolitan Municipality and by JICA in istanbul emergency transportation routes; emergency response and recovery work to be done in a healthy way of evaluating the current situation needs to be done to improve what was found.