Ulaşım faaliyetlerinin turizm faaliyetlerine etkisi: İstanbul örneği
The impact of transportation activities to tourism activities: Istanbul case
  1. Tez No: 292158
  2. Yazar: ERSOY PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE ÇIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, farklı disiplinler tarafından önemi dile getirilen turizm-ulaşım ilişkisi güncel yaklaşımların ışığında tüm yönleriyle ele alınmış ve İstanbul için bu ilişkinin temel yapısını biçimlendiren kararlar özetlenmiştir.Giriş bölümünde tezin amacı, kapsam ve yöntemi ortaya konmuştur. Çalışmanın ana çizgisini belirleyen ulaşım ve turizm ilişkisi ikinci bölümde ele alınarak turizmin mekanın şekillenmesindeki rolü ve hem ulaşım altyapısına duyulan ihtiyaç hem de altyapının turizmin gelişimini nasıl etkilediği anlaşılmaya çalışılmıştır. Özellikle kentsel turizm daha iyi anlaşılmaya çalışılmıştır. Ekonomik yönden açıklamaya çalışan modeller, fiziki mekanın şekillenmesi, planlanması ve turizmin etkisindeki yerleşimlerin gelişimi üzerinde durulmuştur. Bu kısım içinde kentsel turizm alanını biraz daha fazla ilgilendiren ana temalara daha ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Örneğin literatürde fazla yer bulmayan toplu ulaşım, yaya erişimi, kent için önemli fırsatlar yaratan ?mega? organizasyonlar ve güncel olarak tartışılmaya başlanan sürdürülebilir yaklaşımlara bu bölümde değinilmiştir.Üçüncü bölümde ise ülkemizdeki ve bu çalışmanın örneği olarak belirlenen İstanbul'daki turizm gelişimi ve bu gelişimde rol oynayan temel politikalar özetlenmiştir.Dördüncü bölümde İstanbul'un turizme konu olan alanlarını kapsayan bir ulaşım durum tespiti yapıldıktan sonra turizm-ulaşım ilişkisini biçimlendiren ve bugün geçerliliğini devam ettiren planlar ve strateji belgeleri özetlenmiştir.Kişisel görüşmelerden oluşan beşinci bölümde toplam dört derinlemesine görüşmenin ana başlıkları ile alınan cevapların sadeleştirilmiş metinleri sunulmuştur. Böylece konu üzerinde deneyim sahibi olan kişilerin görüşleri de çalışmayı zenginleştirmiştir.Çalışma boyunca işaret edilen konular değerlendirme ve sonuç bölümünde kısaca anlatılmış ve somut bazı çıkarımlarda bulunulmuştur. Dünyanın önemli gayrimenkul yatırım alanlarından biri olan turizm alanının gelişmesinde ulaşımın anahtar rolünün anlaşılması, meslek insanlarının metropoliten alanlarda yapacakları turizm odaklı çalışmalarda kullanabilecekleri bir belgenin ortaya çıkmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, tourism-transportation relation in the light of the current approach has been taken in all aspects. Istanbul forming the basic structure of this relationship is a summary of the decision.The aim, the scope and the methodology of the thesis are introduced in the introductory section. Determine the main lines of work in the second part of the transportation-tourism relationship is discussed. In this chapter the role of tourism and the shaping of urban space and the need for transportation infrastructure and how it affects the development of tourism infrastructure has been analyzed. In this part of the main themes of interest to urban tourism are given detailed. Approaches that are not frequently found in the literature, for example public transportation, pedestrian access,“mega”events and sustainable tourism are discussed in this section.In the third chapter, the fundamental role of tourism development policies are summarized. In the fourth section, the transportation infrastructure of tourism in Istanbul were investigated. Then, the tourism-transport relationship on current plans and strategies are summarized.The fifth section consists of personal interviews of the main topics in-depth interviews with four of the responses were presented as simplified text.In the asssesment chapter, the subjects in the previous section has been briefly indicated, concrete results and some original proposals have been explained.