İstanbul'daki Geç Antik ve Bizans Dönemi'ne ait dikilitaşların kent içindeki konumları ve geçirdiği tarihsel değişim
Location at the urban area and change in the time of honorable columns that erected in the Late Antiquity and Byzantine Era in constantinople
- Tez No: 292159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KUBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tez çalışmasında Konstantinopolis kentinde yer almış dikilitaşların Geç Antik, Bizans ve Osmanlı döneminde geçirdikleri tarihsel değişimin incelenmesi amaçlanmıştır. Günümüzde İstanbul'da yarımadayı kaplayan alanda dikilmiş olan dikilitaşlar, Geç Antik dönemde Constantinus'un Konstantinopolis'i kurması ile yapılmaya başlanmıştır. Bizans döneminde birkaç örnek verilmiş olsa da bu dönemden başlayarak doğal olaylardan ve insanların tahribatından dolayı günümüze kadar sayıları azalarak gelmişlerdir. Çalışmanın sonunda dikilitaşların farklı kültürlerde farklı fonksiyonlar taşıdıkları anlaşılmıştır. Geç Antik dönemde pagan kültünün birer anıtı olarak zaferlerin onuruna yapılan dikilitaşlar, Bizans döneminde önemlerini kaybetmeye başlamışlar ya da Hristiyanlığa ait öğelerle bağlantı kurarak ayakta kalabilmeyi başarmışlardır. Osmanlı döneminde ise kentin tılsımları olarak görüldüğü için yıktırılmamış; ya doğal olaylar ya da zaman içinde tahrip oldukları için etrafına zarar verebileceği korkusuyla bazı örnekler yıktırılmıştır. 19. ve 20. yüzyıllarda birer tarihi ve turistik anıt olarak görülmeye başladıkları için korunmuşlar ve kazılardan sonra sergilenmeye başlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The main subject of the thesis is to research the obelisks and honorable columns changing at the Late Antique, Byzantine and Ottoman periods, that erected at Constantinople. The obelisks that were located in the historical peninsula İstanbul, started to erect at the Late Antique period, when Constantine the Great established the Constantinople. At Byzantine period a few examples were erected, thereafter the obelisks decreased because of the natural disaster and the human destructions. It is worked about historical changing and it is figure out that the monuments has different meaning at the different times. The honorable monuments that were erected in ancient times, began to lost their importance or relate with the Christianity at the Byzantine period. At the Ottoman period they were thought as the talisman of the city, so they were not destroyed. Some monuments were demolished, because of the natural disasters or in time they were damaged. The monuments were protected because they were seen as historical and touristic monument at the nineteenth and twentieth centuries. The monuments began to be exhibited after twentieth century excavations.