Granüler zeminlerde dinamik kompaksiyon uygulaması
Dynamic compaction in granular soils
- Tez No: 292184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, zemin iyileştirme methodları irdelenmiş ve iyileştirme yöntemleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra bu iyileştirme yöntemlerinden biri olan dinamik kompaksiyon hakkında detaylı bilgi verilerek, örneklerle açıklanmıştır. Bu methoda ait bir örnek detaylı bir biçimde incelenmiştir. Öncelikle uygulama sahasında yapılan deneyler ve laboratuvar testlerinden elde edilen sonuçlar doğrultusunda zemin özellikleri ve sınıflandırması belirlenmiştir. Bu yapılan saha ve laboratuvar testleri neticesinde zeminin heterojen granüler dolgu olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda sahada bulunan heterojen granüler dolgu üzerinde dinamik kompaksiyon uygulamasının uygulanabileceği sonucuna varılmıştır. Dinamik kompaksiyon uygulaması için tasarım yapılmış ve metodolojsi belirlenmiştir. Belirlenen şartlar altında dinamik kompaksiyon uygulanmıştır. Uygulama sonrası yapılan saha deneyleri neticesinde dinamik kompaksiyonun heterojen granüler dolgularda başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, soil improvement methods are investigated and general information regarding improvement techniques is presented. It is followed by a detailed investigation of a particular technique among them, the dynamic compaction, together with exemplified explanations. A particular example pertaining to this application is studied in a detailed manner. First, as a result of the soil and laboratory tests, soil classification and parameters are determined. The results indicated the heterogenous granular nature of the soil. In line with these results, it is concluded that dynamic compaction is applicable to the site.Then, dynamic compaction is designed and the application methodology is determined for the soil parameters at hand. Finally, the technique was applied in accordance with the determined methodology. The post-application site experiments indicate that dynamic compaction is a successful method in heterogenous granular fills.