İTÜ Ayazağa kampüsü için örnek acil durum yönetim planının hazırlanması ve CBS ortamına aktarılması
Preparation an sample emergency management plan for the Ayazaga campus of ITU and transferring to the GIS
  1. Tez No: 292190
  2. Yazar: ECE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİMMET KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Afetler çoğu zaman uyarı vermeden meydana gelen ve oluştukları bölgede fiziksel, sosyal ve ekonomik kayıplara neden olan olaylardır. Acil durum yönetimi; afet öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gereken çalışmaların planlanması ve uygulanması için tüm kaynakların ve kurumların bir arada yönetilmesidir.Bu çalışma kapsamında ilk aşamada dünya genelindeki acil durum yönetim politikaları incelenmiştir. Acil durum yönetiminde son dönemlerde gelişen değişik yaklaşımlara değinilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'daki acil durum yönetim yapısı incelenmiştir. Ardından ülkemizde yasa ve mevzuatlar çerçevesinde oluşturulan yapılara değinilmiştir.İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa kampüsü için hazırlanacak örnek acil durum yönetim planı için uygun yönetim planı oluşturulmaya çalışılmıştır. Plan kapsamında çalışanların yetki alanları belirlenerek kurallar dahilinde hareket etmeleri gerekliliği belirtilmiştir.Hazırlanan plan kapsamındaki fonksiyonlar ArcGIS programı kullanılarak CBS ortamında sorgu ve analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters often occur without warning and in the region, they causes physical, social and economic losses. Emergency management is managing of all resources and institutions for planning and implementation to do before, during and after disaster.The first stage of this study, emergency management policies were analyzed around the world. In recent developments in emergency management of the various approaches are discussed. Emergency management structure of the United States of America and Japan were analyzed. After that, the emergency management structure of our country was formed under the laws and regulations were explained.The aim of this study is creating a sample campus emergency management plan for Istanbul Technical University Ayazaga Campus. Persons under the jurisdiction of the plan are determined to act within the rules of the stated requirements.The functions included in the plan were transferred to the GIS using the program ArcGIS and query and analysis were done.