Temel çukuru iksa sistemlerinin sayısal yöntemler ile analizi
The analysis of the foundation hole retaining structures by using numerical methods
  1. Tez No: 292222
  2. Yazar: MURAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Plaxis, Sap2000 sonlu elemanlar programları ve Visual Basic programlama dili kullanılarak yazılan bir sayısal analiz programı kullanılarak çok sıra destekli veya çok sıra ankrajlı iksa sistemlerinin modellenmesi üzerinde çalışılmıştır. Daha sonra literatür araştırması yapılarak, yerinde yapılan ölçüm sonuçları daha önceden belirlenmiş olan projeler bulunmuştur. Bulunan bu örnek projelerin yukarıda bahsedilen sonlu elemanlar yöntemini kullanan programlar ile sayısal analizi yapılmıştır. Bu sayısal analizlerde, seçilen örneklerin her bir program için moment diyagramı, kesme kuvveti diyagramı ve deplasmanları elde edilmiştir. Sayısal analizi yapılmış olan bu örneklerin sonuçlarının yerinde yapılan ölçümlerle karşılaştırmalı analizi incelenmiştir. Kullanılan programlarda seçilen zemin kesitinin sayısal analizini yapmak için değişik zemin parametreleri istenmektedir. Programların birbiri ile uyumlu çalışabilmesi ve sonuçların tutarlı olabilmesi için, programlarda istenen zemin parametreleri birbirine uyarlanmış ve her üç yöntem içinde veri girişi sırasında aynı sayısal değerlerin girilmesine özen gösterilmiştir. Yerinde yapılan ölçümlerle, yapılan sayısal analizler arasında büyük farkların olmadığı gözlenmiş ve bu farkların farklı yöntemler kullanılmasından ileri geldiği yerinde yapılan ölçümlere en yakın değerlerin Plaxis Yöntemiyle bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the analyses are done for the multi-strut and multi-anchored retaining structures by using the computer programs; Plaxis and Sap2000 based on finite element method and structural analysis program written on Visual Basic. After the search of the literature, sample projects are found which have their own site measurements. The sample projects are analyzed by the programs that are mentioned above. After the analyses of the sample projects by each three programs, the moment diagrams, shear force diagrams and the displacements are obtained for each sample. Then, the results of these analyses are compared with the mesurements on site. The various soil parameters are required for the softwares used, to analyze the determined soil sections. These parameters are modified to get the consistent result given by each method and enable the results compatible. The same numerical input values are considered for each sample. In conclusion, measured values on the site and results of the analyses are mostly same. There seemed different methods give the results different. The results obtained by Plaxis are the closest to the site measurement values.