Kişisel mekanın mimari temsillerinin 1990 sonrası yeni Türk sinemasında seçilmiş filmler üzerinden çözümlemesi
The representation of personal space by analysing the selected films in post 1990 era of new Turkish cinema
  1. Tez No: 292268
  2. Yazar: MİNE TUNÇOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma mimarlığın temsili ve imgesel gücünü anlamak amacıyla, kişisel mekan kavramının mimarlık ile Türk Sineması aracılığıyla temsiliyet şekillerini incelemektedir. Sinema, mimarlığın hem fiziksel hem de temsili yönlerini ortaya çıkardığından, kişisel mekan oluşum parametrelerini çözümlemek adına bu çalışmanın sinema aracılığı ile yapılması uygun görülmüştür. 1990 sonrası Yeni Türk Sinemasında seçilen filmler mimarlığın bilinen yüzünden sıyrılıp, hikaye içerisinde kendisini yeniden oluşturmasını sağladığı için bu çalışmanın amacına ulaşmasında özellikle seçilmiştir. Çalışma kapsamında; egemenlik alanı, mahremiyet ve aidiyet kavramlarıyla şekillenen kişisel mekan kavramına Yeni Türk Sinemasında seçilen filmlerde kullanılan ev mekanı içerisinde bakılmış, mimari imgeler ve kavramlar çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study interrogates the interrelation between architecture and Turkish cinema to examine the representative power of architecture in understanding the personal space. Since cinema embraces both physical and representative aspects of architecture it is convenient to carry out the research through the mediation of cinema. To accomplish this goal post 1990 era of New Turkish cinema genre is particularly chosen where architectural image can break its commonly acknowledged facet and can reconstruct to participate in the narrative. The architectural image is intended to be interpreted through the concept of ?the home? and architectural components used in New Turkish cinema. To understand the personal space home concept is selected as the case study subject; that the research is developed upon. The study is based on the discussion over cinema architecture relationship from an architect?s point of view. Four Turkish movies with various plots are chosen where all the movies are either located in a home or in search of a home idea. By analyzing these movies through architectural concepts it is aimed to gain understanding the concepts of personal space.