Esnek veya sert bir tabakaya oturan yapının dinamik yapı-zemin etkileşimi problemi
Dynamic soil-structure interaction problem of a structure resting on one flexible or stiff layer
  1. Tez No: 292272
  2. Yazar: RAFET MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL HAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, geliş açılı SH dalgalarına maruz kalmış yarım uzay yüzeyinde bulunan ve elastik zemine oturan yarı dairesel kesitli temele oturtulmuş bir yapının, temel dış yüzeyine yapışık olan yarı dairesel kesitli silindirik bir tabakanın zeminden daha esnek, zeminden daha sert ve zemin ile eşit rijitlikte olma durumlarının analizi yapılmaktadır. Ele alınan problem bir dinamik yapı-zemin etkileşimi problemidir. Sonuçlardan en önemlisi, lokal olarak esnek zeminler üzerinde bulunan yapılar daha sert zeminlere göre daha fazla enerji çekmekte ve etkilenmektedirler. Ele alınan problemin literatürdeki problemlere göre daha zor olması ve elde edilen sonuçların yapının fiziksel davranışı ile ilgili önemli bilgiler vermesinden dolayı, ileride farklı geometriye sahip yapılar için uygulanacak olan sayısal yöntemlere öncülük edebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a structure resting on the elastic soil and excited by SH waves having incident angle analyzed while the half-circular and cylindrical layer, welded to foundation, is flexible, stiff or as rigid as soil. The problem considered here is a dynamic soil-structure interaction problem. Most important result is that, the structures resting on the flexible layer absorb more energy then the structures resting on the stiff layer. This problem is more difficult then other problems in literature and the results show important informations about the physical behavior of structure so that, this problem might take the lead in solving problems that has different geometrical structures.