Konut yapımında mimar-müşteri ilişkisi
Architect-costumer relationship in housing
- Tez No: 292282
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ŞULE ÖZÜEKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geleneksel pazarda, müşterilerin satın alma özelliklerinden çok ne kadar fazla kişiye satış yapıldığı önemsendiği için müşterinin davranışları, satın alma alışkanlıkları önemli yer tutmuyordu. Son yıllarda ise bilinçli müşterilerin artmasıyla pazara değil müşteriye odaklı uygulamalara doğru yönelim artmaktadır. Firmaların pazarda kalabilmek için her müşteriye özel ürün veya hizmet götürmeleri gerekmektedir. Geçmişte, işletmelerin en önemli amaçlarından birisi de sundukları ürün ya da hizmetleri satacakları müşteri bulmalarıydı. Ancak, günümüz işletmeleri için bu amaç yeterli değildir. Müşteriyi sadece bulmak değil aynı zamanda elde tutabilmek de bunun önemli bir parçası olmaktadır. Müşteriyi elde tutmak, başka bir deyişle sadakat ve bağlılık sağlayabilmek için müşteri memnuniyeti önemli olmaktadır.Küreselleşen dünyada müşteri alışkanlıkları farklılaşmakta ve dolayısı ile müşteri ilişkileri yönetimi kavramı gün geçtikçe değişmektedir. Bu değişim; ekonomik, politik ve demografik yapılar bağlamında farklılık göstermektedir.Mimarlık, genel olarak birebir müşteri odaklı çalışan bir meslek olduğu için müşteri ilişkileri yönetimi projelerin başarısında önemlidir. Mimarla müşteri arasındaki ilişki genel bir alıcı-satıcı ilişkisi ile aynı değildir. Çünkü müşteri görebildiği veya dokunabildiği mevcut bir ürünü satın almaz; ürün mimar-müşteri görüşmeleri ile ortaya çıkar. Toplantı süreçleri sonuçlanıp proje ortaya çıkana kadar müşteri ne satın alacağını bilemez aynı şekilde mimar da ne satacağını. Diğer önemli fark da, genel müşteri ilişkilerinde sadece ürün satışı varken, mimarlıkta ürünle birlikte hizmet satışı söz konusudur. İnşaat sektöründe hem bir ürün oluşturulmakta hem de ürün meydana getirilirken hizmet sunulmaktadır.Mimari projeler; yapının yeri, proje büyüklüğü, hizmetlerin içeriği, yapım tekniği, tasarım özellikleri ve proje ekibinin niteliklerine göre şekillenmektedir. Her projede değişen bu özellikler nedeniyle de her proje birbirinden farklıdır, her proje tektir. Tek ve kesin doğrusu olmayan ve her projede yeni stratejiler geliştirilmesi gereken inşaat sektöründe müşteri ilişkileri yönetiminin uygulanması zorlaşmaktadır. Ekonomik, politik, kültürel yönden değişen müşteri istekleri, inşaat alanındaki teknolojik değişimler ve hızla büyüyen piyasa şartları müşteri bulma, bir sonraki adımda müşterinin devamlılığını sağlamada büyük bir rekabetin yaşanmasına da neden olmaktadır. Her yeni proje ve müşteri için yeni yönetim modelleri geliştirilmesi sürekliliğin sağlanabilmesi için önemlidir.Bu çalışmada Türkiye'deki mimarlık pratiği süreçleri ve müşteri ilişkileri yönetimi gelişimi farklı yönleri ile ele alınmıştır. Ayrıca gelişmiş ülkelerdeki yapı üretim süreçleri ve müşteri ilişkileri yönetimi de incelenerek çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır. Değerlendirmeler ve tespitler sonucu elde edilen bilgiler ışığında Türkiye'de müşteri ilişkileri stratejilerinin yeniden yapılanmasının gerekçeleri saptanmıştır. Bu gerekçeler aynı zamanda Türkiye'de müşteri ilişkileri yönetiminin yeniden yapılanmasının gerekliliğini ortaya koymuştur.Küreselleşen dünyada, başarılı olmak isteyen mimarların, müşteri ilişkileri yönetimi için kendilerini geliştirmeleri gereklidir. Bu konuda, sadece sunum veya yapım tekniklerini geliştirmek yeterli olmayacak aynı zamanda yönetim felsefesinin ve kurumsal yapının bu yönde değiştirilmesi ya da iyileştirilmesi önem kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
In traditional market, customers? purchasing habits and the client's behavior did not hold an important place because the more important thing was the number of sales. In recent years, the market is not conscious of customers increases customer-focused orientation to applications is increasing. Firms to stay in the market each customer-specific products or services are required to take. In the past, one of the most important goals of businesses offer products or services they would find a client were sold. However, today's businesses is not sufficient for this purpose. Customers only to find but also to retain an important part of that is. To retain customers, in other words, loyalty and commitment to provide customer satisfaction is important.Globalizing world and due to customer habits with different mend the concept of customer relationship management is changing as the days have passed. These changes economic, political and demographic structures in the context varies.Architects, generally working one to one customer-focused customer relationship management for a profession that is critical to the success of the project. The relationship between the architect and the customer usually is not the same as a buyer-seller relationship. Because customers could see or touch an existing product can not buy the product with the architect-client conversations occur. Processes occurring in the project resulted in meeting the many customers do not know what to buy what will sell in the same way architects. Another important difference, global customer relations only when there is product sales, product architecture is concerned with the sale of services. In the construction sector and create a product for both products are being formed, while providing services are offered.Architectural projects; structure's location, project size, content of services, construction techniques, design features and attributes of the project team is formed by. Because of changing these features in every project, every project is different, every project is unique. And each project is not the only and final truth new strategies for improvement in the construction sector, the implementation of customer relationship management difficult. Economic, political, cultural aspect of changing customer demands, technological changes and the rapidly growing construction market in terms of finding customers, the next step in ensuring continuity in the customer's or leads to a huge competitive. Each new project and new management models for the client to ensure continuity of development is important.In terms of contemporary architectural practice in Turkey, and customer relationship management processes with many aspects of development are discussed. Moreover, the process of building production in developing countries and customer relationship management was also evaluated by examining the variety. Assessments and determined in the light of information obtained as a result of customer relationship strategies and restructuring in Turkey were the reasons. At the same time these grounds in Turkey, the reconstruction model of customer relationship management consists of general principles.The architects who want to be successful, customer relationship management, are required to develop themselves in the globalizing world. In this regard, it is not enough for them to improve their presentation or construction techniques but at the same time management philosophy and organizational structure of the change or improvement in this direction will become more important.