Liquid phase exfoliation of graphite to obtain graphene-like sheets
Grafen benzeri tabaka eldesi için sıvı fazda grafit ayrıştırması
- Tez No: 292311
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, grafitin sıvı fazda ayrıştırılması ile grafen benzeri tabakalar elde edilmiştir ve bunun yanı sıra ultrasonik banyo zamanı, grafit çeşidi ve sıcaklığın grafen tabakları oluşumu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Dört farklı çeşit grafit hammaddesi belirli bir organik çözelti ile sabit konsantrasyonlarda karıştırıldıktan sonra ultrasonik banyoya tabi tutulmuştur. Daha sonra yaklaşık olarak 500 rpm'de 1 saat boyunca santrifüjlenen çözeltiler çeşitli substratlar üzerinde kurutulup elde edilen tabakalar optik mikroskop ve raman spectroskopisi gibi cihazlarda karakterize edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda grafen benzeri tabakalar için optimum ultrasonik banyo süresi, sıcaklık ve grafit çeşidi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study graphene-like sheet production by liquid-exfoliation of graphite is investigated and the effects of bath sonication, graphite source and sonication temperature on the yield and forms of the graphene-like sheets are observed.The graphite precursors are mixed by an organic solvent at a specific concentration. The mixed solution is sonicated. Following the sonication stage dispersions are centrifugated at approximately 500 rpm for 1 hour. In order to determine the yield and the form of the sheets obtained, operating bath sonication time, graphite source and sonication temperature are chosen as process parameters. The effects of these parameters on the yield of exfoliation and the structure of the sheets forms are determined by using characterization instruments such as Optic Microscopy and Raman Spectroscopy