Tekerlekli sandalye kullanıcılarına yönelik banyo sağlık gereçlerinin işlevsellik analizi
Functionality analysis on the sanitary products designed for wheelchair users
- Tez No: 292310
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışması, tekerlekli sandalye kullanıcıları için tasarlanmış ıslak hacim ürünlerinin işlevselliğinin değerlendirilebilmesi adına hazırlanmıştır. Çalışmada, tekerlekli sandalye kullanıcılarının antropometrik özellikleri ve ergonomik ihtiyaçları incelenmiş, bedensel engelliler için tasarlanan ıslak hacim ürünlerine ait standartlar ve literatürde geçmekte olan gereklilikler tespit edilmiştir. Tekerlekli sandalye kullanıcıları ile yapılan görüşmeler ve piyasadaki ıslak hacim ürünlerinin incelenmesi sonrası, bedensel engelliler için tasarlanmış banyo sağlık gereçlerinin, kullanıcı memnuniyet düzeyinin ölçülmesine yönelik sorular belirlenmiş ve yalnızca tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygulanmak üzere, internet üzerinden uygulanan bir anket hazırlanmıştır. Tekerlekli sandalye kullanıcılarının, günlük yaşamda, iç ve dış mekanlardaki tuvalet kullanımı esnasında karşılaştıkları problemlerin çözümü, tasarımcı perspektifi ile araştırılmış ve uygulanmış olan anketin analizleri sonrası, üretim sektöründe ve iç mekan tasarımında yararlanılabilecek, tekerlekli sandalye kullanıcıları odaklı, banyo sağlık gereçleri tasarım kriterleri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been aimed for the functionality analysis of the sanitary products designed for wheelchair users. In this study, the anthropometric features of wheelchair users and ergonomic needs have been researched. After that, the standards and the requirements on the sanitary products that is specially designed for disabled people have been established from literature. Based on the interviews conducted with wheelchair users and examinations on the sanitary products, the questions to evaluate the satisfaction of the disabled sanitary products usage by wheelchair users have been determined. The survey has been applied on the internet and to wheelchair user participants only. Solving of the problems on using sanitary products by wheelchair users have been researched with the industrial design perspective. After the analysis of the survey, wheelchair user centered sanitary products design criterias have been developed to be useful in sanitary production and interior design.