Betonarme çekirdekli ve askılı çok katlı bir çelik yapının karşılaştırılmalı boyutlandırılması
Comparative design of a multi-storey steel structure with reinforced concrete core and braces
- Tez No: 292320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu projede, betonarme çekirdekli üstten askılı çelik bir yapının Türk DepremYönetmeliği'ne göre analizi yapılmıştır. Yönetmelik gereği imalatı sakıncalı olan yapınındeprem şartlarında ne gibi önlemlerle imal edilebileceği tartışılmıştır. ResponseSpectrum Analizi kullanılarak yapı elemanlarının kesit tesirleri bulunup Eurocode 3?Design of Steel Structures? şartnamesi gereğince elemanlar boyutlandırılmıştır.Yapıda döşeme sistemi anlamında iki alternatif çözüm yapılarak deprem bölgelerindehangi tipin daha ekonomik olacağı tartışılmıştır. Sonlu Eleman Analiz programlarıyapının modellenmesinde kullanılıp deprem kuvveti Z3 deprem spektrum eğrisi dikkatealınarak hesaplanmıştır. Bulunan tasarım değerleri Türk Deprem Yönetmeliği'nde izinverilen sınır değerlerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan yapının depremdeyapılıp yapılamayacağı ve hangi döşeme sistemi ile daha ekonomikboyutlandırılabileceği çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project the analysis of a structure with reinforced concrete core and braces is runin accordance with Turkish Earthquake Standards. While it is unfavorable to constructsuch buildings according to standards, it is debated how to build that structure andwhich preventions should be taken. Element forces are found according to ResponseSpectrum Analysis and elements are designed according to EC3 ?Design of SteelStructures? standard. By analyzing structure with two alternative slab system, it isdebated which type of system will be more economic in earthquake zones. Finite elementanalysis programs are used and quake forces are calculated according to Z3 earthquakespectrum curves. Determined design values are compared with limitations given inTurkish Earthquake Standards. From provided results, it is considered whether thatstructure can be built in quake zones and which slab system is more efficient