Jet grout kolonundaki gerilme dağılışının incelenmesi
Observation of stress distribution on jet grout column
  1. Tez No: 292384
  2. Yazar: S. KAAN DOĞANIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRAK TEYMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma; kohezyonsuz birimlerde oluşturulan jet grout kolonlarındaki düşey yüklerin etkisi altında jet grout kolonunun performansı ve kolon bünyesinde oluşan gerilme dağılışının incelenmesi için hazırlanmıştır. Bu araştırma ile; sonlu elemanlar yöntemiyle tasarımı yapılacak jet grout kolonlarının gerçek hayatta yükler altındaki davranışına yakın modelin nasıl kurulabileceği ve benzer çalışmalara kaynak oluşturabilmesi hedeflenmiştir.İlk bölümle birlikte jet grout uygulamasının çıkışı, gelişim süreci anlatılmıştır. Uygulama için gerekli ekipmanlar ve farklı uygulama teknikleri ile kullanım alanları hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonraki bölümlerde jet grout kolonunun taşıma kapasitesi hesabı anlatılmıştır. Uygulaması gerçekleştirilen jet grout kolonları kalite kontrol deneyi süreçlerinden bahsedilmiştir. Bu süreçte yapılan yükleme deneyi yöntemleri, süreklilik deneyi, karot numune alınması ve serbest basınç deneyleri hakkında bilgiler verilmiştir. Düşey yükler altındaki jet grout kolonu tasarımının imalatından sonraki performansı yükleme deneyleri ile incelenmiştir. Bunun yanı sıra kolon kesiti boyunca yerleştirilen birim deformasyon ölçerler ile kolon bünyesinde oluşan gerilme dağılışları tespit edilmiştir. Yapılan yükleme deney düzeneğinin kurulum safhaları, kolon bünyesine yerleştirilen birim deformasyon ölçerlerin nasıl hazırlandıkları ve kolonlara yerleştirildikleri detayları ile izah edilmiştir. Sonlu elemanlar programı ile farklı hesap modelleri kullanılarak yükleme deneyi modellenmiştir. Çıkan sonuçlar irdelenerek sonlu elemanlar yöntemiyle yapılacak jet grout tasarımlarında yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is done to understand the performance and stress distribution of jet grout columns under the influence of vertical loads installed in non-cohesive soils. By this research, it is aimed to simulate the behavior of a jet grout column under vertical loads by using finite element analysis program and to be a resource for similar studies in future.In the first chapter, the origin and development process of jet grout application is explained. Application equipments, different techniques and usage areas are mentioned. Quality control processes of jet grout columns are denoted. Detailed information is given about the process of jet grout column loading test, pile integrity test, core sampling and unconfined compression strength test. Designing capacity of jet grouting column is examined by loading tests. Besides that; stress distribution is determined by installing strain gauges inside the column body. Installation phases of load testing apparatus, preparation and installation process of strain gauges placed in column body are explained in details. Loading test is modeled with different calculation models with a finite element analysis program. Results of finite element analysis are used as a guide for the design of a jet grout column.