Gezgin nano-makina ağları için bir hata tolerans mekanizması
A defect tolerance mechanism for mobile nano-machine networks
  1. Tez No: 292383
  2. Yazar: BİRKAN POLATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA F. OKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, kendi çevrelerinde serbestçe yer değiştirebilen ve moleküler iletişimle birbirlerinden etkilenen sınırlı sayıda nano-makinanın oluşturduğu bir ağ üzerinde yoğunlaşıyoruz. Ters Yol Yönlendirme algoritmasına dayanan durağan nano-makinalar için hata tolerans mekanizması geliştirilmiş ve gezgin nano-makine ağlarındaki hataları tolare etmek için uyarlanmıştır. Bozuk olmayan nano-makinalar arasındaki iletişim ağaç benzeri çizge üzerinden gerçeklenir. Bu ağaç benzeri çizge başlangıçta oluşturulur ve önerilen hata tolerans mekanizması ile güncel tutulur. Bu mekanizmanın katkısıyla sistem işleyişi sırasında haberleşen gezgin nano-makinaların sayısının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we concentrate on network of finite number of nano-machines that are freely floating in their environment and that interact via molecular communication. The defect tolerance mechanism for stationary nano-machines that based on Reverse Path Forwarding routing algorithm is improved and customized to tolerate defects in mobile nano-machine networks. The communication among the non-defective nano-machines is realized through a tree-like graph structure. This tree-like graph structure is formed at startup and is kept up-to-date with the proposed defect tolerance mechanism. The number of communicating mobile nano-machines during system operation increases by the contribution of this mechanism.