RSSI based localization in sensor network
Sensör ağlarda alınan sinyalin gücüne dayalı konumlama
  1. Tez No: 292390
  2. Yazar: KAZIM FIRAT TARAKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Telsiz Sensör Ağları, düşük maliyet ve az güç harcadıkları için, akademide ve endüstride ilgi çeken konuların başında gelmektedir. Konumlama ise bu tezde çalışılan Telsiz Sensör Ağlarının spesifik bir konusudur. Telsiz Sensör Ağlarda, mobil cihazların konum bilgilerini almak için genel olarak iki tane yöntem kullanılmaktadır: Uzaklığa dayalı olan ve uzaklığa dayalı olmayan. Uzaklığa dayalı olan yaklaşıma örnek olarak; Gelen Sinyalin Açısı, Gelen Sinyallerin Zaman Farkı, Gelen Sinyalin Seyahat Zamanı ve Gelen Sinyalin Gücüdür. Uzaklığa dayalı olmayan çözümde ise, mobil cihaz kendisine gelen ağ datalarından yerini kestirmeye çalışır. Bu araştırmada, Gelen Sinyalin Gücüne Dayanan lokalizasyon tekniği incelenmştir. Bunun için de Texas Instruments CC2431 Zigbee Development Kit kullanılmıştır. Mobil düğümler kendi yerlerini, içlerinde bulunan Location Engine Module yardımı ile hesaplamaktadır. Kendilerine ait konum bilgilerini Zigbee ağ üzerinden paylaşmaktadır. Kapalı ve açık ortamda testler yapılmış, sonuçları tezde bildirilmiştir. Son olarak da, Cayley-Menger determinantına dayalı alternatif algoritma Matlab ortamında gerçeklenmiş ve Location Engine Module ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks is one of the most attractive research area in industry and academia due to low cost and low energy consumption. Localization is one of the specific topics in WSN worked in this thesis. To gather location of mobile node, there are two types of approach in WSN: Range Based and Range Free. Range Based methods are Angle of Arrial, Time Difference of Arrival, Time of Arrival and RSSI. Range Free methods are based on estimation of location from message data in network. In this thesis, RSSI based localization is investigated using CC2431 Zigbee Development Kit of Texas Instruments. Mobile nodes calculate their own locations using internal Location Engine Module in CC2431 and exchange their data over a Zigbee network. Indoor and outdoor tests are performed and accuracy of RSSI values are presented. Also an alternative algorithm based on Cayley-Menger Determinant is evaluated against Location Engine Module.