İnşaat projelerinde tasarım yönetimi ve bir tasarım-yapım inşaat projesinde tasarım yönetimi uygulaması
Design management in construction projects and a case study in one design-build construction project
- Tez No: 292391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Mimari tasarım ürünleri olan yapılar ve yapılı çevrenin diğer tüm bileşenleri; sürekli gelişen teknolojiye bağlı olarak gün geçtikçe karmaşıklaşmaktadır. Bu nedenle, mimari tasarım süreçleri de; tasarlananların büyüklüğü ve fonksiyon çeşitliliğinin artmasına paralel olarak, farklı uzmanlıklara sahip katılımcıların yer aldığı, yüksek koordinasyon gerektiren aktiviteler bütünü olarak düşünülmektedir. Mimari tasarım sürecinin başarılı olarak koordine edilmesi için, yaratıcı tasarım yetisinin yanında tasarım yönetimi hizmetlerinin de mimar tarafından uygulanması gerekmektedir. Çalışmanın ana kabulü bu görüşe dayanmaktadır.Ülkemizdeki proje ve yapım yönetimine ait literatür araştırması ve fiili uygulamaları yurt dışındaki benzerleri ile kıyaslanınca oldukça geride kalmaktadır. Bu nedenle, nihai ürün olan mimari yapıların gerek tasarım gerekse uygulama süreçleri; sürekli geri dönüşlere ve süprizlere maruz kalmakta, yapılar hizmete açıldıktan sonra bile mimari değişikliklerin talep edildiği görülmektedir.Yukarıdaki problemlere dayanarak bu çalışmanın birincil amacı, inşaat sektöründeki tasarım yönetimi hizmetlerinin neler olduğu ve bu kapsamda hangi işlerin yapılması gerektiğini göstermektir. Bu amacın gerçekleştirilmesi için tasarım yönetimi ile ilgili literatür araştırması yöntemi seçilmiş; kitaplar, bilimsel dergilerdeki makaleler, standart sözleşmeler ve internet siteleri incelenmiştir. Literatür araştırmasının bulguları doğrultusunda, tasarım yönetimi konu alanının; proje teslim sistem süreçlerine göre farklılaştığı görülmüştür.Bu nedenle, çalışmanın ikincil amacı, ülkemizde özellikle kamu projelerinde kullanılmasına rağmen, hakkında yayınlanmış Türkçe kaynakların oldukça kısıtlı olduğu tasarım-yapım proje teslim sistemindeki tasarım yönetimi hizmetlerinin neler olduğu, bu kapsamda hangi işlerin yapılması gerektiği, bu işlerin neler olduğu ve bunların gerçekleştirilmesinde ne tür araçlar kullanabileceğini göstermektir.Mimarın tasarım yönetimi hizmetlerini tanımlayan ve açıklayan bu çalışmayı ortaya koymak amacı ile çalışmanın ikinci bölümünde, tasarım yönetimi; literatür çalışmalarından elde edilen bulgular ve standart sözleşmelerde yer alan hizmet alanları dahilinde açıklanmaktadır.Üçüncü bölümde, tasarım yönetimi hizmetlerinin belirlenmesi için yapılan vaka analizi ele alınmıştır. Üzerinde inceleme yapılmış projenin özellikleri ve uygulanmış tasarım yönetimi sistemi anlatılmış; projede yer alan mimarlık ofisinin tasarım yönetimi görevleri detaylı olarak incelenmiştir.Dördüncü bölümde ise, bu çalışma sonucu ulaşılan sonuçlar ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The architectural design products; buildings and all other components of the built environment is becoming more complex , depending to ever-evolving technology day by day. Therefore, the architectural design process is considered as a whole of activities highly coordinated by participants with different expertise in parallel to the increase in diversity.For the success of architectural design process coordination, design management services should be required by the architect in addition to his creative design skills. The main idea of the thesis study is based on this view.Literature research and actual practise of project and construction management in our country, are quite behind in comparison with foreign counterparts. Therefore, the architectural design and implementation processes are constantly to be exposed to return and surprises; even after the buildings opened, the architectural changes are required.Based on the above problems, the primaly purpose of this study is to identify the design management services in construction industry and to show what works should be done to achieve. For the realization of this objective, literature research method is selected and related to ?design management?; books, articles in scientific journals, standart contracts and internet sites were examined. In line with the findings of the research literature, it is observed that design management subject areas are varied according to the process of project delivery systems.Therefore, the secondary objective of this study is to identify design management services in design-build project delivery system which is especially used in public projects but though; the related published Turkish sources are limited. In the context of design management; then, it is explained which works should be done and what kinds of tools should be used for their realization.In the second section, design management is explained within findings obtained from literature study and standart contracts for the objective of this thesis which define and describe architect?s design management services.In the third section, determination of design management services is discussed with the case study. The design features and the design management system which was implemented is described. Therefore, the design management services required from the design office is examined in detail.In the fourth section, the results of the study and recommendations are stated.