Sistem dinamiği yaklaşımı ile teknolojik öngörüm
Technological forecasting with system dynamics
- Tez No: 292394
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, sistem dinamiği yöntemi ile manyetik soğutma teknolojisinin gelecek yıllardaki davranışını öngörmek üzere bir model kurulmuştur. Model, bilimsel yayın ve patent veritabanlarından alınan bibliyometrik verilerini, piyasadan derlenen maliyet verilerini ve uzman görüşünü harmanlayarak manyetik soğutma teknolojisinin gelecek davranışı ile ilgili bilgiler üretmek üzere tasarlanmıştır. 5 yıllık bir zaman dilimi için öngörüm yapılmıştır. Modelin çıktıları incelendiğinde manyetik soğutma teknolojisinin mevcut koşullarda 60 civarında olan cazibesinin 5 yıl içinde S tipi bir büyüme ile %15 artarak 70 mertebelerine ulaşacağını söyleyenebilir. Ürün ve üretim teknolojilerinin olgunluk düzeyi, manyetik soğutma teknolojisinin cazibesi ve enerji verimliliği parametrelerinin davranışı S tipi eğriye uymuştur. Modelin sonuçları, sistem dinamiği yönteminin patent, bilimsel yayın ve piyasa bilgileriyle beslenen, uzman görüşünü modele katabilen melez bir yapıda kritik teknolojiler için gelecek davranışlarını öngörmek için uygun bir yöntem olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study in order to forecast the future behavior of magnetic cooling technology a model has been constructed. The model uses patent, scientific publications and cost data with the help of opinions of field specialists. Model is run for 5 years future. The attractiveness of the magnetic cooling rises from 60 to 70 in 5 years with a S type growing. The behavior of product and production technologies? maturity, attractiveness of magnetc cooling technology and energy effectiveness obeyed the rule of S curve. The results obtained from the model has proved that system dynamics is an appropriate method to conduct a forecast of future behaviors of critical technologies with patent, scientific publications and cost data with the help of opinions of field specialists.