New approaches for novel multifunctional atrp initiators
Çok fonksiyonlu atrp başlatıcıları için yeni yaklaşımlar
  1. Tez No: 292419
  2. Yazar: CANDAN ÇATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN H. ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, çok dişli aminlerden yola çıkılarak çok fonksiyonlu ATRP başlatıcıları eldesi için yeni bir prosedür geliştirilmiştir. Yeni çeşit çok fonksiyonlu başlatıcıların sentezinde Michael Katılması ve Schotten-Bauman reaksiyonları kullanılmıştır. Üç farklı metodla literatürdeki çok fonksiyonlu yıldız başlatıcılara alternatif ATRP başlatıcıları sentezlenmiştir. İlk yöntemde başlatıcı sentezi Schotten-Bauman reaksiyonu ile amine asitbromür eklenerek tek aşamada gerçekleştirilirken, ikinci yöntem iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada aminle akrilatın Michael katılması reaksionu ile OH fonksiyonlu ara ürün oluşmaktadır. İkinci aşamada elde edilen OH fonksiyonlu ara ürün ile asit bromürün reaksiyonu sonucunda brom fonksiyonlu star başlatıcı elde edilmektedir. Üçüncü yöntemde iki aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak akrilat ile asitbromürün reaksiyonu ile araürün (inimer) elde edilirken, daha sonraki adımda inimerin amine michael katılması ile çok fonksiyonlu başlatıcılar oluşturulmaktadır. Bu yeni çeşit başlatıcıların ATRP ile polimerleşme reaksiyonları ayrıca gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel procedure was showed for synthesis of different functional ATRP initiators starting from dentetated amines. Michael Addition and Schotten-Boumann Reactions were used for synthesis of novel multifunctional initiators. Multifunctional star initiators were synthesized by three different alternative methods instead of the ones in the literature. While acid bromide was added directly into the dentetated amines via Schotten-Baumann reaction in the first method, second method included two stages. First stage of the second method consisted of reacting acrylate with amine via Michael Addition Method leading to obtaining OH functional precursor. In second stage, As a result of reacting the obtained precursor with acidbromide, Brom functional star initiator was obtained. Third method had two stages aswell. Firstly, Precursor (Inimer) was obtained by reaction of Acrylate and Acid Bromide. Then, inimer was reacted with amines via Michael Addition Method leading to obtaining multifunctional initiators. Polymerization reactions of this new type initiators via Atom Transfer Radical Polymerization were also showed.