Kalın camsı metal tornalama işleminin sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Finite element analysis of bulk metallic glass turning
- Tez No: 292425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, geleneksel metallerden farklı olarak amorf yapıya sahip kalın camsı metalin, tornalama işlemi sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak simule edilmiştir. Kalın camsı metalin literatürdeki bilgilerinden elde edilmiş mekanik, ısıl özellikleri ve uygun malzeme bünye modeli kullanılarak bilgisayar ortamında modellenmiştir. Tornalama deneyi sırasında kullanılmış olan takımların geometrileri ve malzeme mekanik, ısıl özellikleri de sonlu elemanlar modelinde tanımlanarak ortogonal (dik) kesme teorisine göre simulasyon gerçekleştirilmiştir. Kesme kuvveti, ilerleme kuvveti ve talaş geometrileri açısından deneylerle elde edilmiş sonuçlar, sonlu elemanlar yöntemiyle oluşturulan modelin tornalama simulasyonları sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve modelin mühendislik açısından yeter yakınsaklığı sağladığı gözlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise, deneysel çalışma sırasında kesme şartlarının uygun olmamasından dolayı tornalama işleminde yanan talaş için sonlu elemanlar modeli kullanılarak uygun kesme şartları tavsiye edilmiştir. Yanan talaşın olduğu deneylerde sabit paso ve ilerleme hızı kullanılarak değişen kesme hızlarına bağlı işlem sıcaklıkları tanımlanmıştır. Böylece kalın camsı metalin; camsı geçiş sıcaklığının, kristalleşme sıcaklığının ve erime sıcaklığının altında metal kesme işlemi gerçekleştirilmesi için uygun kesme şartları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bulk metallic glass, which has amorphous microstructure comparing to conventional metal, turning simulation is applied with finite element method. Mechanical, thermal and constitutive material model are found from literature and entered as an input to finite element simulation tool to model bulk metallic glass. Additionally, tool geometries and mechanical and thermal properties are defined as an input and turning simulation is performed by using orthogonal cutting theorem. Cutting, thrust forces and chip geometries are compared with experimental results and estimated with good convergency. In the second part, finite element simulation based study is performed to optimize the cutting conditions which have burnt chip during the turning experiments. Process temperature is presented with varying cutting speed and constant depth of cut and feed rate for the experiments with burnt chip. Optimized cutting speeds are recommended for turning process below glass transition, crystallisation and melting temperatures.