Effect of metallurgical factors on efficiency of aluminum-zing-indium sacrificial anodes
Metallurjik faktörlerinin aluminyum-çinko-indiyum galvonik anodların verimliliği üzerine etkisi
- Tez No: 29243
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DORUK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
öz METALURJÎK FAKTÖRLERİN ALUMÎNYUM-ÇÎNKaîNDİYUM GÂLVANÎK ANODLARIN VHÎÎMLÎLİ?Î ÜZERİNE ETKİSİ SAFAH, Shahrokh Yüksek lisans Tezi, Metalürji Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Mustafa DORUK Eylül, 1993, 64 sayfa Bu çalışmanın amacı geleneksel aluminyum-indiyum galvanik anodlarının performansım döküm parametrelerinin değişimi yoluyla geliştirmek idi. %3.36 oranında çinko %0.01 oranında indiyum içeren alüminyum, farklı döküm sıcaklığında ve soğutma hızlarında döküldü. Buna ek olarak, bu parametrenin etkisini ortaya çıkarmak için gaz giderme prosesi uygulandı. Verimlilik testleri suni deniz suyu içerisinde anodların ağırlık kaybı ve 72 saat süreyle 1 mA/cm2 lik bîr elektrik akımı uygulaması prensibi ile gerçekleştirildi. Sonuç olarak en iyi performans en düşük döküm sıcaklığında (670°C) ve en yüksek soğutma hızı ile hazırlanmış anod ile elde edildi. Bir başka deyişle örneklerin verimi tane ölçüsünün düşmesiyle orantılı olarak yükseldi. Gaz giderme etkisinin ise daha büyük hacimli dökümler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler. Korozyonu Önlemek, Katodik Koruma, Galvanik Anodlar, Alüminyum -indiyum Anodlar Bilim Dalı Kodu: 604.02.05 v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF METALLURGICAL FACTORS ON EFFICIENCY OF ALUMINUM-ZINC-INDIUM SACRIFICIAL ANODES SAFAEI, Shahrokh M.S. in Metallurgical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mustafa DORUK September, 1993, 64 pages. The aim of this study was, improvement of the performance of conventional aluminum-indium sacrificial anodes by variation of casting parameters. Aluminum samples which contained 3.36% Zn, and 0.01% in vere casted at different pouring temperatures and cooling rates. in addition a degassing process was done on some of the samples, to find out the effect of this parameter. The efficiency tests vere based on the veight loss of the anodes in an artificial seavater media, and by applying a constant l mA/cm2 current f ör 72 hours on anode samples. As a result the best performance vas obtained by the anode sample vhich has the lovest pouring temperature (670 *C), and highest cooling rate. in other vords, the efficiency of the iiismaples was increased by decreasing the grain size. Effect of degassing parameter may need further investigations on large volume melts. Keywords; Corrosion Protection, Cathodic Protection, Sacrificial Anodes, Aluminum - Indium Anodes. Science Code: 604.02.05 IV