Lojistik gayrimenkullerinin yer seçim kriterleri: İstanbul örneği
The site selection criterias of logistics center and Istanbul example
  1. Tez No: 292440
  2. Yazar: TONYA TÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZHAN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmada, öncelikle lojistik kavramı, lojistik kavramının gelişim süreci, Türkiye'nin lojistik açıdan önemi ve lojistik merkezleri incelenmiş, ardından lojistik faaliyetlerden biri olan depolamanın gerçekleştiği lojistik gayrimenkullerinin dünya örnekleri irdelenmiş ve İstanbul'da A sınıfı depolama tesislerinde yer alan kullanıcılara yer seçiminde önem verdikleri unsurları ortaya koymaya yönelik anketler uygulanmıştır. Tüm bu çalışmaların sonucunda lojistik gayrimenkullerinin yer seçiminde rol alan ve bu bulguların ışığında ortaya çıkan kriterler ortaya konmuştur. Son olarak bu tez çalışması kapsamında konu ile ilgili yapılan araştırmalar, analizler ve bulguların ışığında İstanbul ili incelenmiş ve lojistik tesisin kentin doğu veya batı ucunda, üretim tesislerine yakın konumlarda ve farklı ulaşım sistemlerine kolay erişebilecek mesafede, yasal problemlerin ve çevresel olumsuz koşulların olmadığı alanlarda gelişmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this post graduate thesis study firstly the logistics concept and the development of the logistics concept, the importance of Turkey as a logistics center and the logistics centers of Turkey are examined. After that a questionnaire is conducted to A class storage users who are located in Istanbul to expose the criterias which they pay attention during the site selection. In the consequences of all these studies the criterias which plays role in the site selection are presented. In conclusion, in the light of the researceh, analysis and findings Istanbul province is examined and it is deduced that the logistics real estate development will be convenient at the areas which are located at the east or west end of the city, close to production facilities, at an easly accessible distance from different transportation modes, and not having legal and environmental problems.