İki değişkenli fonksiyonların Fourier dönüşümlerinin büyüklük derecesi
On the order of magnitude of double Fourier transforms
- Tez No: 302635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN MURAT DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde iki değişkenli fonksiyonların Fourier transformlarının büyüklük derecesi üzerine yapılan Bagota'nın yapmış olduğu çalışmalar incelenmiştir. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tez konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli olan bazı tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci Bölümde tek değişkenli fonksiyonlar için Fourier dönüşümleri tanımlanmış ve bu dönüşümlerinin büyüklük derecesi üzerine Bagota, Giang ve Moricz'in yapmış olduğu çalışma verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde iki değişkenli fonksiyonlar için Cesàro yakınsaklık kavramı ile iki değişkenli fonksiyonların Fourier dönüşümlerinin büyüklük derecesi üzerine Bagota'nın elde ettiği olumlu sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the results of Bagota on the magnitude of double Fourier transforms is examined. This thesis consists of four chapters. In the first chapter, for better understanding of the subject of the thesis, some preliminary definitions and theorems are given. In the second chapter, Bagota, Giang and Moricz's paper on the magnitude of Fourier transfoms is given. In the third and fourth chapters, with the help of double Cesàro convergence, positive results of Bagota on the double Fourier transforms are given.