Hofmann-Td-tipi Ni(benzoik asit)2M(CN)4.2g konak-konuk bileşiklerinin kırmızı-altı spektroskopisi ile incelenmesi (M = Zn, Cd, Hg; G = 1,4-dioksan, anilin)
Infrared spectroscopic study of hofmann-Td-type host-guest compounds Ni(benzoic acid)2M(CN)4.2g (M = Zn, Cd, Hg; G = 1,4-dioxane, aniline)
  1. Tez No: 292494
  2. Yazar: GÜRKAN KEŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Ni(Benzoik Asit)2M(CN)4.2G (M = Zn, Cd veya Hg; G = 1,4-Dioksan, Aniline) formülü ile temsil edilen Hofmann-Td-tipi konak-konuk bileşikleri kimyasal yollardan ilk kez elde edildi. Elde edilen konak-konuk bileşiklerinin kırmızı-altı spektrumları FTIR spektrometresi ile (4000-200) cm-1 spektroskopik bölgesinde kaydedildi. İşaretlemeler ligand molekülü, M(CN)4 grubu ve konuk moleküller için ayrı ayrı yapıldı. Serbest BA molekülünün frekanslarıyla bu molekülü içeren konak-konuk bileşiklerinin titreşim frekansları karşılaştırıldı. Bu titreşim frekanslarından bazılarının konak-konuk bileşikleri oluşumu nedeniyle serbest moleküle göre kaydığı gözlendi. Gözlenen bu frekans kaymalarının metale bağlı olma, metal-ligand titreşim modları ve çiftlenim nedeni ile ortaya çıktığı belirlendi.Elde edilen konak-konuk bileşiklerinin konak yapısında bulunan [M(CN)4]2- anyonları [Ni(BA)2]2+ katyonları ile üç boyutlu polimerik bir yapıyı oluşturmaktadır. Oluşan bu yapıda M atomları siyanür anyonlarının dört karbon atomu ile tetrahedral düzende çevrilmiştir. Ni atomları ise n. siyanür anyonlarının dört azot atomu ve ligand molekülünün oksijen atomu ile oktehedral düzende çevrilmiştir. Ligand molekülü Ni atomuna direkt olarak, 4 CN grubu ise her biri diğerine karşılıklı olarak bağlanmıştır. M(CN)4 grupları [Ni(BA)2]2+ tarafından üç boyutlu ağ şeklinde birbirine bağlanmıştır. Oluşan bu konak yapıda ? ve ß tipinde iki farklı boşluk vardır. Konuk moleküller ise bu boşluklarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Hofmann-Td-type clathrates, formulated as Ni(BA)2M(CN)4.2G (BA = Benzoic Acid, M = Zn, Cd or Hg and G = 1,4-Dioxane, Aniline), have been synthesized chemically for the first time. Infrared spectra of the clathrates is recorded with FTIR spectrometer in the spectroscopic region of (4000-200) cm-1. The assignments are performed for the ligand molecule, M(CN)4 groups and guest molecules individually. The vibrational frequencies of the host-guest compounds are compared with frequencies of free benzoic acid. It has been observed that some of these vibrational frequencies are shifted with respect to the free molecule due to clathrate formation. The observed frequency shifts arise because of bounding metal, metal-ligand vibrational modes and couplings.The M(CN)42- anions and [Ni(BA)2]2+ cations in the host structures of the clathrates form a three dimensional polymeric structure. In this structure, M atom is surrounded in the tetrahedral form by four C atoms of cyanide anions. Ni atoms are also surrounded octahedrally by four N atoms of cyanide anions and O atoms of ligand molecule. The ligand molecule is bound to Ni atom directly whereas four CN groups are bound to each other. The M(CN)4 group is bounded the each other by Ni(BA)2 in the there dimensional lattice form. In the host structure formed, there are two different cavities namely ? and ß and guest molecules accommodates in these cavities.