Kontrplaklarda tutkal karışımına ilave edilen alüminyum sülfat'ın mekanik özelliklere ve formaldehit emisyonuna etkisi
The effect of aluminium sulphate in the plywood panels glueline on the mechanical properties and formaldehyde emission
- Tez No: 292505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; ekaba (Tetraberlinia bifoliolata) ve kavak (Populus eureamericana) kaplamalarından üretilen kontrplaklara Alüminyum Sülfat'ı belli oranlarda ilave ederek mekanik özelliklere ve formaldehit emisyonuna etkisi araştırılmıştır.Kontrplak örnekleri, çalışmanın amacına uygun olarak laboratuar şartlarında 80×80 cm ebadında ekaba ve kavak soyma kaplamalarından 3 katlı, 4'er adet kontrplak üretilebilecek şekilde temin edilmiştir. Her iki mekanik deney için en az 20'şer adet numune, emisyon ölçümü için de gerekli büyüklükte parça alınabilecek şekilde belirlenmiştir. Örnekler, tutkal karışımlarına % 0-5-10-20 oranlarında Alüminyum Sülfat maddesi ilave edilerek, üre-formaldehit tutkalı ile üretilmiştir. Hazırlanan üç katlı ekaba ve kavak numuneler üzerinde mekanik deneyler yapılmıştır. Ayrıca formaldehit emisyonunda meydana gelen değişimler de belirlenmiştir.Sonuç olarak; yapılan çalışmada kontrol numunelerinin ve tutkal karışımlarına Alüminyum Sülfat maddesi ilave edilerek üretilen deney örneklerinin, eğilme ve çekme- makaslama direnci değerleri arasında belirgin artışlar gözlemlenmiştir. Formaldehit emisyonu değerlerinde ise azalmaların meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using aluminium sulphate on a defined proportion to the plywood panels produced from ekaba (Tetraberlinia bifoliolata) and poplar (Populus eureamericana) on mechanical properties and formaldehyde emission have been investigated.Plywood samples are provided from ekaba and poplar coverings that are in 80×80 cm dimensions in relation with the objective of the research in a way that four 3 layer plywoods can be produced from them. For both experiments at least twenty samples are determined by considering taking pieces big enough to be used in emission measurement. The samples are produced by ure-formaldehyde glue by adding % 0-5-10-20 aluminium sulphate material to the glue. Mechanical experiments are done on the 3 layer ekaba and poplar samples that were prepared before. Furthermore, the differences which occur in the formaldeyhde emission are determined.Consequently, in this study clear increases are observed between the shear-tensile strength and bending strength of control plywood panels and plywood panels manufactured with the glue mixture containing different amount of aluminium sulphate. Formaldehyde emission results are observed to decrease.