Pseudo simplisel grup ve çaprazlanmış modüller
Pseudo simplicial groups and crossed modules
  1. Tez No: 292531
  2. Yazar: SERDAR KARAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT PAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Inasaridze, [10], pseudosimplisel grupların homotopi gruplarını kullanarak, gruplar kategorisindeki değerleri ile birlikte abelyen olmayan üretilmiş funktorları oluşturulmuştur.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezde kullanılacak temel kavramlar verilmiştir.İkinci bölümde , Inasaridze, [10], tarafından tanımlanmış olan pseudosimplisel gruplar yapısı kullanılarak pseudosimplisel grup yapısı tanımlandı. Çaprazlanmış modüllerin kategorisi ile Moore kompleksinin uzunluğu 1 olan pseudosimplisel gruplar kategorisinin denkliği gösterildi. Ayrıca Ellis, [8], den faydalanarak pseudo 2-çaprazlanmış modül yapısı tanımlandı ve pseudo 2-çaprazlanmış modül kategorisine denkliği gösterildi.Üçüncü bölümde Inasaridze, [10],[11], tarafından tanımlanmış olan pseudosimplisel grupların homotopi gruplarını kullanarak pseudosimplisel cebir yapısı tanımlandı ve Inasaridze, [10], de pseudosimplisel gruplar için incelendi.Çaprazlanmış modüllerin kategorisi ile Moore kompleksinin uzunluğu 1 olan pseudosimplisel cebirler kategorisinin denkliği gösterildi. Ayrıca Ellis, [8], den faydalanarak pseudo 2-çaprazlanmış modül yapısı tanımlandı ve pseudo 2-çaprazlanmış modül kategorisine denkliği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Using the homotopy groups of pseudosimplicial groups, Inasaridze, [10], construct nonabelian derived functors with values in the category of groupsThis thesis consists of three chapters. In the first chapter we gave some basic information.In the second chapter. Using the Inasaridze, [10], define pseudosimplicial groups. We show that the category of crossed module is equivalent to the category of pseudosimplicial groups with Moore complexes of lenght 1. Also we define pseudo 2-crossed module and we prove that the category of pseudo 2-crossed module is equivalent to the category of pseudo simplicial groups with Moore complex of lenght 2.In the third chapter using the Inasaridze, [10],[11] constructed homotopy groups of pseudosimplicial groups and non abelian derived functors with values in the category of group. We define pseudosimplicial algebra considering pseudosimplicial groups. We show that the category of crossed module is equivalent to the category of pseudosimplicial algebras with Moore complexes of lenght 1. Also we define pseudo 2-crossed module and we prove that the category of pseudo 2-crossed module is equivalent to the category of pseudo simplicial algebras with Moore complex of lenght 2.