Eti Maden Kırka Bor İşletmesi atıklarının analizi ve sınıflandırılması
Analysis and classification of Eti Mine Kirka Boron Works wastes
  1. Tez No: 292541
  2. Yazar: EMRAH KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Eti Maden Kırka Bor İşletmesi'nde ki, konsantratör tesisi ve açık ocak işletmesinde oluşan atıklardan alınan numunelerin analizi ve sınıflandırılması yapılmıştır.Ülkemizde bor endüstri atıkları, teknolojik ve ekonomik yönden yeterince değerlendirilmemektedir. Bu atıkların değerlendirilebilmesi için öncelikle analizleri ve sınıflandırılmaları yapılmalıdır. Ayrıca bu analiz sonuçları ve sınıflandırılmaları ileride yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır. Bu analiz ve sınıflandırmaları yapmak için X-RF, X-RD, TGA-DTA ve ICP-OES analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada atık numuneleri dört farklı grupta sınıflandırılmıştır. Bu gruplar;?S1, S3 ve S4: CaMg(CO3)2Dolomit?S2 ve S9: Na2B4O7.5H2OTinkalkonit?S5, S6 veS7: Na2B4O5(OH)4.8H2OBoraks?S8: KAlSi3O8Potasyum feldspat'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis and classification of samples which were taken wastes produced concentrator plant and open pit works in Eti Mine Kırka Boron Works was performed.Industrial boron wastes aren?t being evaluated enough in terms of technological and economical in our country. For the evaluation of this wastes first of all, their analyses and classification must be done. Also this results will enlighten further scientific researches. For this purpose X-RF, X-RD, TGA-DTA and ICP-OES analyses are performed. In this study waste samples are classified in four groups. These groups are;?S1, S3 and S4: CaMg(CO3)2Dolomite?S2 and S9: Na2B4O7.5H2OTincalconite?S5, S6 and S7: Na2B4O5(OH)4.8H2OBorax?S8: KAlSi3O8Potassium feldspat