Etil 1-(3-nitrofenil)-5-fenil-3-(4-sul famoilfenilkarbamoil)-1h-pirazol-4-karboksilat bileşiğinin sentezi ve reaksiyonları
Ethyl-1-(3-nitrophenyl)-5-phenyl-3-(4-sulfamoylphenyl carbamoyl)-1h-pyrazole-4-carboxylate compound synthesis and reactions
- Tez No: 292546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ KASIMOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Pirazol ve türevleri çok çeşitli biyolojik ve farmakolojik aktivite gösterdikleri için bu bileşiklerin farklı şekilde sübstitue edilmiş türevlerinin sentezi de giderek artmaktadır. Sülfonamitler 1930'lu yıllardan günümüze kadar antibiyotik olarak kullanılmıştır. Yapısında pirazol bulunduran bileşiklerin sülfonamit türevleri ise başta bakteriyostatik olmak üzere birçok farmakolojik aktiviteye sahiptirler.Bu çalışmada, biyolojik aktiviteye sahip olabilecek yeni heterohalkalı bileşiklerin sentezi amaçlandı. Bunun için başlangıç maddesi olarak, 4-(etoksikarbonil)-1-(3-nitrofenil)-5-fenil-1H-pirazol-3-karbonil klorür sentezlendi. Sonra bu bileşik sülfonamit türevine dönüştürüldü. Elde edilen bu bileşiğin nitro grubu (?NO2) indirgenerek diazonyum tuzu hazırlandı ve bunun da ß-dikarbonil bileşikleriyle kenetlenme reaksiyonları gerçekleştirildi.Sentezlenen bileşiklerin yapıları IR, 1H-NMR, 1H-DOSY ve 13C-NMR spektrumları yardımıyla aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Pyrazol and its derivatives have shown a wide range of biological and pharmacological activities of derivatives. So different ways synthesis of these compounds is increasing one-day-one. Sulfonamides were used as antibiotics in 1930s to the present day. Structure of compounds containing pyrazol, sulfonamide derivatives includes many of the pharmacological activity primarily bacteriostatic.In this study, we aimed to synthesis new heterocyclic compounds which may havebiological activity. To do this, as starting material, 4-(ethoxycarbonyl)1-(3-nitrophenyl)-5-phenyl-1H-pyrazol-3-carbonyl chloride was synthesized. Then it was transformed into a derivative compound sülfonamit. Obtained this compound nitro group (-NO2) reduced and diazonium salt was prepared and coupling reactions were done with ß-dicarbonyl compounds.Structures of these compounds which are synthesized are illuminated with , IR, 1H-NMR, 1H-DOSY and 13C-NMR spectroscophy methods.