Citral allelokimyasalı'nın buğday (Triticum sativum L.cv.Altay2000) bitkisinin çimlenmesi üzerine etkisi
The effect of citral allelochemical on wheat seedling (Triticum sativum L.cv.Altay2000) germination
  1. Tez No: 292555
  2. Yazar: DİLEK ACAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Çalışmamızda citral allelokimyasalının 40, 80, 120, 160, 200 ppm'lik 5 farklı konsantrasyonunun buğday bitkisinin çimlenmesi ve fide büyümesi üzerine allelopatik etkileri araştırılmıştır. Citralin buğday çimlenmesini olumsuz etkilediği görülmüştür. Benzer şekilde çimlenme sonrası fide gelişiminin de olumsuz etkilendiği belirlenmiştir.Olumsuz etkilenme, konsantrasyon arttığında artarak devam etmiştir. Çimlenme yüzdesine bakıldığında en düşük konsantrasyon olan 40 ppm'de %80 olan oran, 200 ppm'de yaklaşık %18'dir.Kök ve gövde uzamaları da konsantrasyon artışına paralel olarak olumsuz etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study we examined the allelophatic effects of five different concentrations (40, 80, 120, 160, 200 ppm) of citral allelochemical on wheat germination and seedling growth. It was seen that citral had a negative effect on wheat germination, similarly seed growth after germination was affected negatively.Negative effect continues increasingly with the concentration increase. Germination rate was %80 at the lowest concentration (40 ppm) while it was 18% at 200 ppm. Root and shoot growth were also affected negatively with the concentration increase.