Dördüncü aile kuarklarının anormal rezonans üretimleri
Anomalous rezonans production of the fourt family quarks
- Tez No: 292573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DURAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde Dördüncü Standart Model fermiyonlarından kuarkın üretim ve bozunum modlarını elde etmek için yapılan modelleme çalışmaları sunulmaktadır. 14 TeV'lik kütle merkezi enerjisinde ve düşük luminositi değerinde pp çarpışmasından 'ün tekli üretimleri CompHEP'te sağlanmıştır. Bu tezdeki işlemler CERN-Linux4.7 işletim sisteminde fortran tabanlı program yazılarak elde edilmiştir.CompHEP ile 'ün tekli üretimleri için elde edilen sonuçlar kanalıyla modellenirken kütle değerleri olarak 200-800 GeV aralığı çalışılmıştır. LHC'de de tekli üretimleri çok miktarda bulunacaktir.Ayrıca PGS, ATHENA gibi dedektör modelleme programları yardımıyla da simulasyon çalışmaları yapılarak dedektör modellemesi ele alınmıştır. Elde edilen sonuçların analizlerinin yapılabilmesi içinse grafiksel bir analiz programı olan ROOT ve yine görsel bir çizim programı olan GnuPlot programlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, simulation studies is presented for decay and production modes of the Standard Model fourth family quark. Single production of the from the pp collision, CompHEP is utilized with 14 TeV center of mass energy and low luminosity . Calculations of this thesis is obtained by writing a fortran based program in CERN-Linux4.7 operational system.Single production results for with CompHEP, the mass interval is chosen from 200-800 GeV while the simulation studies are done with the channel. Single production of the will be copiously produced at LHC.On the other hand, dedector simulation studies are done with the help of the dedector modelling programs such as PGS, ATHENA. In order to analyze the results, both visual analysis program-ROOT and visual drawing program-GnuPlot are utilized.