Kütahya ili kapalı mekânlarda radon gazı konsantrasyonu ölçümü
Measurement of radon gas concentration in closed placed in Kütahya city
- Tez No: 292574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Radon renksiz, kokusuz, tatsız radyoaktif bir asal gazdır ve bu sebeple duyu organları ile algılanamaz. Uranyum radyoaktif bozunma zincirinin bir parçası olarak meydana gelmiştir. Günlük hayatta sürekli maruz kaldığımız radyasyonun yaklaşık %50'sini oluşturur.Kayaçlardaki Uranyumun bozunması sonucu üretilen Radon gazı difüzyon yoluyla toprağa, oradan da atmosfere veya ortama yayılmaktadır. Gazın birikmesiyle, radon yoğunluğu kapalı mekânlarda veya iyi havalandırılmayan yerlerde kritik değerlere ulaşabilmektedir. İnsanlar radon gazına yüksek konsantrasyonlarda maruz kaldığında, sağlık açısından özellikle akciğer kanseri başta olmak üzere birçok risk meydana gelir.Bu çalışmanın amacı Kütahya ilinde kapalı mekânlarda radon gazı konsantrasyonlarını belirlemektir. Yaptığımız çalışmada Kütahya'da 100 evde radon konsantrasyonu ölçümü yapılmıştır. Bu ölçümlemede pasif iz dedektörü LR-115 SSNDT kullanılmıştır.Bu çalışma sonucu elde edilen radon konsantrasyonu 39 ile 328 Bq/m3 değerleri arasında değişmektedir. Sonuçlar sağlık örgütlerinin kapalı ortamlar için öngördüğü sınır limitleri ile karşılaştırılmış ve sonuçlar verilen limit değerini aşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Radon is a radioactive colorless, odorless, tasteless noble gas and therefore not detectable by human senses. Radon is created as part of radioactive decay chain of Uranium. It comprises approximately 50 percent of natural radiation we are exposed in our daily life.The Radon gas produced by the decay of Uranium in rocks diffuses into soil and then into atmosphere or environment. The concentration of Radon gas may reach to critical values if it accumulates. When humans exposure to high concentration of radon gas, many risks occurs especially lung cancer in view of health.The purpose of this study is to measure Radon radioactivity concentration in closed places around the Kütahya city center. The radioactivity concentration of 100 houses were measured by using LR-115 nuclear trace detectors..According to the results of investigations, it was that the radon concentration varies between 39-328 Bq/m3. Our results were compared with health limits and it is observed that measured Radon concentration in closed places are under their limits.