Mera koşullarında yetiştirilen Amerikan beyaz hindilerde bazı sağlık ve performans parametrelerinin araştırılması
Investigating of some performance and health parameters on American white Turkeys grazing on pasture
  1. Tez No: 292589
  2. Yazar: YASİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tasarlanan bu projede, açık ve kapalı alanlarda yetiştirilen Amerikan beyaz hindilerinde belirli bir yabancı maddenin (antijen) tanınıp yok edilmesine dayanan özel korunma mekanizmaları ve aynı zamanda bir immünolojik hafızanın hangi alanlarda daha etkin çalıştığını araştırmaktır. Araştırma bu yönde kurgulanıp, kapalı ve açık alanlarda besiye alınan Amerikan Beyaz Hindi palazlarına ilk hafta koruma amaçlı Newcastle aşısı yapılacak ve aşı antikor yoğunluğu, hemaglutinasyon inhibisyon testi ile saptanacaktır. Kontrol ve deneme grubu hayvanlarda aylık periyotlarla canlı ağırlık, canlı ağırlık kazancı, mortalite, morbidite araştırılacaktır. Araştırmanın ilerleyen dönemlerinde kontrol ve uygulama grubu hayvanlarda (3.ay) immünolojik parametrelerden SGOT U/L, SGPT U/L, ALKP, U/L, albümin g/L ve globülin g/L bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this Project revised is to examine the special conservation mechanisms based on finding out and abolishing a certain strange matter (antigen) in amercian white turkeys grown up indoor and outdoors and at the same time, in which fields an immunologyc memory Works more efficiently. The research will be revised in this way and the protective Newcasttle inoculation fulfilled fort he american white young turkey animals that are fed up indoors and outdoors in the first week and inoculation antbody intensity will be determined by HI test in the control and experimental group animals, alive weight, alive weight profits, mortality and morbidity will be researched by monthly periods. In the future periods of then research, in the control and practice group animals (the third month) SGOT U/L, SGPT U/L, ALKP U/L, albümine gr/l and globüline g/l out of immunologic parametres will be examined.