Eksantrik tahrikli yay yorulma cihazı tasarımı ve imalatı
The design and manufacturing of the fatigue test device with eccentric incite
- Tez No: 246402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada ,eksantrik olarak tahrik edilen bir yay yorulma test cihazının tasarımı ve imalat aşamaları açıklanmaktadır. Yaylarda yorulma en önemli hasar nedenlerinden bir tanesidir. Bu nedenle yayların ömrünün doğru şekilde tespiti için deneyler önem taşımaktadır. Literatürde yer alan öneriler dikkate alınarak imal edilmiş olan yay yorma cihazı ile gerçekleştirilen ilk deneysel sonuçlar da yayında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and manufacturing steps of the fatigue test device with eccentric is investigated. One of the most important factors that affect the life of a spsing is fatigue. Therefore, in order for account the advices and applications in the literature; a spring fatigue test device is manufactured.