Termik santral toz atığının mısır (Zea mays L.) büyümesi üzerine etkisinin anatomik olarak incelenmesi
An anatomical investigation of the effect of dust waste of thermal power plant on maize (Zea mays L.) growing
- Tez No: 292609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Çanakkale ili Çan Termik Santralinden kaynaklanan toz atığın (taban külü) mısır (Zea mays L.) bitkisinde büyüme üzerindeki etkilerini anatomik olarak incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Asıl kaynağı kömür olan toz atık (taban külü), zengin bir mineral içeriğe sahip olup, bitki beslenmesine ve gelişmesine katkıda bulunabilir. Denemede bitki yetiştirme ortamı olarak toprak kullanılmıştır ve ortama 40, 80, 160, 320 ve 640 g ağırlığında toz atık (taban külü) karıştırılmıştır. Toz atık uygulamalarının, çimlenme oranının, klorofil a, klorofil b, toplam klorofil ve karotenoid miktarlarının, yaprak üst ve alt yüzey stoma indeksinin, yaprak iletim demetleri ve bulliform hücreleride enine ve boyuna gelişiminin artmasına olumlu etkisi olmasına rağmen bitkinin genel gelişimini inhibe edici etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The experiment was designed to analyse an anatomical investigation of the effect of dust waste (bottom ash) resulting from Can Thermal Power Plant in Canakkale on growth parameters on maize (Zea mays L.). Dust waste (bottom ash), caused by coal used in the plant, with a rich mineral content may support plant growth and nutrition. In this experiment soil were used as main growth media and dust waste (bottom ash) were mixed to this at the weight of 40, 80, 160, 320 and 640 g. Dust waste applications led to increase in germination rate, chlorophyll a, chlorophyll b, total chlorophyll and carotenoid quantities, leaf?s upper and under surface stomata index, latitudinal and longitudinal growing of leaf?s vascular bundles and bulliform cells. But inhibitory effect on the overall growing of the plant has been determined.