Bazı patlıcan çeşitlerinin antioksidan savunma sistemi üzerine canavar otu (Phelipanche ramosa (L.) Pomel) parazitinin etkilerinin incelenmesi
Effects of broomrape (Phelipanche ramosa (L.) Pomel) on antioxidant defence system in some eggplant varieties
  1. Tez No: 292621
  2. Yazar: HÜLYA NUR GÖRKEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Çanakkale (Türkiye)' de tarımı yapılan 2 patlıcan varyetesi (Solanum melongena L. cv. Kemer ve S. melongena cv. Pala - 49) kullanılmıştır. Canavar otu paraziti ile bu patlıcan varyeteleri arasındaki etkileşimde yapraklarda ve köklerde antioksidan enzim aktivitelerindeki değişimler (SOD, POX, APX, GR, CAT), lipid peroksidasyon ve pigment miktarı araştırılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, Pala-49 çeşidi özellikle kök dokusunda Kemer çeşidine kıyasla antioksidan ezimler temelinde daha etkili bir savunmaya sahip bulunmuştur. Bu iki çeşidin yaprak dokuları karşılaştırıldığında, Kemer çeşidinin lipid peroksidasyondan daha iyi korunduğu görülmekle birlikte, Pala-49 çeşidinin askorbat?glutatyon döngüsü enzimlerince iyi bir korumaya sahip olduğu da göze çarpmaktadır. Bu veriler ışığında, Pala-49 çeşidinin antioksidatif enzimler temelinde Kemer çeşidinden belirgin şekilde ayrıldığı ve canavar otu problemine karşı Kemer çeşidine kıyasla daha dayanıklı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study was carried out, 2 eggplant varieties cultivated in Çanakkale (Türkiye) (Solanum melongena L. cv. Kemer and Solanum melongena L. cv. Pala - 49). In this investigation were determined the changes in antioxidant enzyme activities (SOD, POX, APX, GR, and CAT), lipid peroxidation levels and the amount of pigment on root and leaf tissues of eggplant varieties which have putative resistant mechanisms against broomrapeAs a result, cv. Pala-49 was established effective defense system based on antioxidant enzyme system than cv. Kemer, especially in root tissues. When compared to leaf tissues of these cultivars, cv. Pala-49 showed good protection via ascorbate?glutathion cycle against lipid peroxidation in contast with better protection in cv Kemer. In consideration of these data, cv. Pala-49 was prominently differentiated from cv. Kemer based on the antioxidative enzymes and was more resistant against broomrape (P. ramosa (L.) Pomel) problem compared to cv. Kemer.