Farklı patlıcan çeşitlerinin Epitrix hirtipennis Melsheimer (Coleoptera: Chrysomelidae) ile predatörler üzerine etkisi ve bazı mücadele yöntemlerinin araştırılması
The effect of different eggplant varieties on Epitrix hirtipennis Melsheimer (Coleoptera: Chrysomelidae) and predators and investigation of control methods
  1. Tez No: 565781
  2. Yazar: NİHAL KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME ÖLMEZ BAYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, Epitrix hirtipennis 'in 4 patlıcan çeşidi üzerinde (Kemer (Savcılı), Topan, Aydın Siyahı, Şeyhkent) 2014 ve 2015 yetiştirme sezonlarında Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama Arazisinde popülasyon gelişimi üzerine iklim, yıl ve çeşit etkisi incelenmiştir. Çalışma tesadüfi blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Laboratuvar koşullarında yapılan çalışmada patlıcan çeşitleri arasında ki beslenme tercihi kuru ağırlık biokütle yöntemiyle belirlenmiş olup, ayrıca zararlıya karşı alternatif mücadele yöntemleri araştırılmıştır. Çalışmada zararlının predatörleri tespit edilmiştir Zararlının Diyarbakır'da doğada, ilk yıl Temmuz ayında, ikinci yıl yapılan gözlemlerde ise Haziran ayında çıkış yaptığı gözlemlenmiştir. Epitrix hirtipennis'in popülasyonları arasında hem gözle kontrolde yapılan ölçümlerde hem de sarı yapışkan tuzaklarla yapılan kontrollerde çeşitler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir. Her iki yılda da Epitrix hirtipennis erginleri Kemer (Savcılı) çeşidinde daha yüksek oranda gözlemlenmiştir. Epitrix hirtipennis'in beslenme tercihi arasında genç ve yaşlı yapraklar ile çeşitler arasında istastiksel olarak farklılıkların ortaya çıktığı belirlenmiştir (p Nane (% 0,38) > Lavanta (% 0,58) olarak bulunmuştur. Erginlere püskürtme şeklinde yapılan testler sonuncunda elde edilen LD50 değerleri ise; Kekik (% 0,33) > Nane ( % 0,39) > Lavanta ( % 0,61) şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Repellent etki denemelerinde ise 6, 12, 24, 48 ve 72 saat süreyle incelenen böcek hareketlerine ait veriler incelendiğinde ilk altı saat içinde kekik uçucu yağı % 92 repellent etki göstererek oldukça etkili bulunmuştur. Bunu nane (% 84), NeemAzal T/S (% 73) ve lavanta izlemiştir (%65). Çalışmada çok sayıda Coccinellidae familyasına ait türler tespit edilmekle beraber Nabidae familyasına bağlı türlerin (Himacerus apterus ve Nabis alternatus) Epitrix hirtipennis ile beslendiği gözle yapılan kontroller sırasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of climate, year and variety on the population development of Epitrix hirtipennis on the 4 eggplant varieties (Kemer (Savcili), Topan, Aydın Black, Seyhkent) were investigated in Dicle University Faculty of Agriculture Practice Field in the 2014 and 2015 growing seasons. The study was conducted with randomized block design with four replications. In the study which was conducted under laboratory conditions, the nutrition preference among eggplant varieties was determined by the dry weight biomass method, and furthermore, alternative pest control methods were investigated. Predators of the pest also were identified in the study. It was observed that the pest emerged in July in the first year and in June in the second year in the nature in Diyarbakır. There were statistically significant differences between the varieties of the populations of Epitrix hirtipennis in both visual measurements and the controls with yellow sticky traps. In both years Epitrix hirtipennis adults were observed greater in the Kemer (Savcili) variety than the others. It was found that there were statistically significant (p Mint (0.38%)> Lavender (0.58%). On the other hand, the LD50 values obtained as a result of the spray tests to adults were found to be Thyme (0.33%)> Mint (0.39%)> Lavender (0.61%). When the pest movement data are examined for 6, 12, 24, 48 and 72 hours within the scope of repellent impact trials, the thyme essential oil has shown a rather effective performance with 92% repellent impact. This was followed by mint(84%), NeemAzal T/S (73%) and lavender (65%). Although many species belonging to the coccinellidae family were identified in the study, it was found in the visual controls that the species from the Nabidae family were fed with (Himacerus apterus and Nabis alternatus) Epitrix hirtipennis.