Analog sayısal çevrim ve jeofizik uygulamalar
Analog to digital conversion and geophysics applications
  1. Tez No: 292623
  2. Yazar: NURİ KAYABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA BEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yapılan çalışma kapsamında analog sayısal devre elemanlarının jeofizik ölçüm cihazları ve kayıtçıları içerisindeki kullanımı anlatılmıştır. Jeofizik ölçüm cihazlarının seçimindeki kriterlerden bahsedilmiştir. Aynı zamanda jeofizik ölçüm cihazları içerisinde kullanılan analog sayısal dönüşüm tekniklerinden bahsedilmiştir. Analog sayısal dönüşüm tekniklerden delta-sigma dönüşümü irdelenmiştir.Bununla birlikte örnek bir kayıtçı devresi yapılmıştır. Örnek kayıtçı ile laboratuar ortamında karşılaştırmalı deneyler yapılarak sonuçları toplanmıştır. Örnek kayıtçı devresi için geliştirilen yazılım ve sonuçları hakkında bilgiler verilmiştir. Diğer ticari ölçüm cihazları ile alınan sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to explain the usage of the analog-digital circuits in geophysical data recording equipments. The thesis also presents the best criteria for selection of geophysical instrumentation based on analog-digital conversion methods. Delta-sigma transfer function is in the analog converter techniques discussed within the related chapter.A sample recording unit was designed and tested in a laboratory condition. A software was developped in order to acquire the data from the recorders and output results were discussed by comparing other commerical recorders