Farklı bağlantı ajanlarının monolitik zirkonya ve indirek kompozit arasındaki makaslama bağlantı direnci üzerine etkisi
The effect of different bonding agents on the shear bond strength between monolithic zirconia and indirect composite
- Tez No: 611515
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE DEĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Klinik uygulamalarda zirkonya altyapılı restorasyonlarda, üst yapı materyali olarak indirek kompozitler alternatif olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada farklı bağlantı ajanlarının ve zirkonya yüzeyine glazür uygulamasının termosiklus uygulanan veya uygulanmayan şartlarda monolitik zirkonya ile indirek kompozit arasındaki makaslama bağlantı dayanımına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada 200 adet 11mm çapında 2.5mm kalınlığında monolitik zirkonya (Zirkonzahn Prettau, GmbH, Bruneck, İtalya) disk CAD/CAM sisteminde freze edilerek hazırlanmıştır. Sinterlenen disklere kumlama yapıldıktan sonra, yarısına glazür uygulaması yapılırken diğer yarısına yapılmamıştır. Tüm örneklere 5 farklı bağlantı, G-Premio Bond (GP), Tokuyama Universal Bond (TU), Signum Zirconia Bond (SZB), Z-Prime Plus (ZP), Clearfil Ceramic Primer Plus (CCP), üreticinin talimatlarına göre uygulanmıştır. Hazırlanan örneklerin yarısına 5000 termosiklus uygulanmıştır. Tüm örnekler universal test cihazında makaslama bağlantı kuvvetine tabi tutularak sonuçlar not edilmiştir. Kırılan örnek yüzeyleri ışık mikroskobunda 10x ve scanning elektron mikroskobu (SEM) altında 1000x büyütmede incelenmiştir. Elde edilen verilen istatistiksel analizleri Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In clinical practice, indirect composites are used as veneering materials in the zirconia supported restorations as alternative materials. In this study, investigation of the effect of different bonding agents, application of feldspathic porcelain, and thermocycling on the shear bond strength between monolithic zirconia and indirect composites was aimed. In this study, 200 monolithic zirconia disks with 11 mm diameter and 2.5 mm thickness were milled with CAD/CAM system. After the application of airborne abrasion on the sintered disks, porcelain glaze was applied on the half of the disks. Five different bonding agents were applied on the zirconia disks according to the manufacturer's recommendations. 5000 cycles of thermocycling were applied to half of the disks. The results of the shear bond testing with a universal testing device were recorded for all of the samples. The broken interfaces of the samples were examined under light microscope (10x magnification) and under scanning electron microscope (SEM; 1000x magnification). For the statistical analysis, Mann Whitney U and Kruskal Wallis test were utilized.