Mimari akımların genelde ülkemiz mimarisi özelde otel yapıları ve istanbul otelleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 29266
  2. Yazar: SEYFETTİN COŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KAYA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Mimaride kimlik arayışını ve günümüz mimarisinin estetik ağırlıklı sorunlarını dile getirmek bunun için yöntem ve izlenecek süreç hakkında bir tartışma başlatmak çalışmamızın konu sunu oluşturdu. Mimarlığın tarihine genel bir bakış ve bu doğrultuda üslup (biçem) kavramı hakkında bilgi verilerek 'mimari üslupların' kavramsal çözümlemesi birinci bölümde anlatıldı. ikinci bölümde, sanayi devriminden önce ve sonra Batı 'da ortaya çıkan farklı eğilimlerden söz edildi. Modern mimarinin oluşmasında temel taşı olabilecek bu eğilimler ortaya çıktıkları yer ve zamana göre değerlendirildi. Modern dönem içinde sayılabilecek akımlar ve bunlara tepki olarak çıkan modern sonrası dönemi hakkında çeşitli görüşler sunuldu. Üçüncü bölümde, Batı'daki gelişmelere koşut olarak ülke mizdeki mimari oluşuma, Osmanlı İmparatorluğu 'nun son döne minden itibaren bakıldı. Bu oluşumu etkileyen eğilimler, kişi ler örneklerle karşılaştırmalı olarak anlatıldı. Mimari akımların genelde ülkemizdeki mimari üzerindeki etkisi incelendikten sonra özelde otel yapıları üzerine etkisi dördüncü bölümde ele alındı. Turistik, tarihi, doğal güzellikleri yanında, siyasi-eko nomik ve kültürel bir merkez olma özellikleriyle de önemlibir konuma sahip olan İstanbul'un, bünyesindeki otel yapılarının, Türkiye'nin genelindekileri için bir fikir vereceği düşünülerek çalışma bu bölgede yoğunlaştırıldı. Ülkemizdeki mimari ortamın genel ve otel özelinde bir değerlendirmesi yapılarak çalışma sonuçlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT To express continious search for entity in architecture and problems of architecture strongly in aesthetics and to start a discussion on the method and procedure to be followed have formed the subject of our work. Conceptual analysses of architectural styles are expres sed in the first chapter after a general view of the history of architecture, followed by the introduction on the concept of style. In the second chapter, different trends in western architecture before and after the Industrial Revolution, are talked about. These trends, which had probably formed the foundation of Modern Architecture are evaluated with res pect to time and place ; various movements some of which have been born as reaction to those of the Modern period in the Post-Modern period are represented. In the third chapter, in parallel to the developments in the western countries architectural formation in our country, begining from the last decades of Ottoman Empire are studied. The tendences and persons effecting this formation are introduced and explained comperatively by examples.After examination of effects of architectural movements on architecture in general in our country, these effects on hotel building are specially handled in the fourth chapter. The work is concantrated on Istanbul since it has an important position in Türkiye with charecteris'tics of politicial, economical and cultural centre besides its touristic, historical and natural beauties and thus the hotel buildings in Istanbul will give an idea about the hotel buildings in Türkiye in general. The work is completed by a general evaluation of architectural atmosphere and special evaluation of hotel structures in our country.