Çanakkale Boğazı'ndaki bazı genç Sparidae türlerinde beslenme alışkanlıkları
Feeding habits of some young of the year Sparidae species in Dardanelles
  1. Tez No: 292667
  2. Yazar: AYTAÇ ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN AYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, Çanakkale Boğazında, sparidae ailesine ait çipura, Sparus aurata, karagöz, Diplodus vulgaris, sivriburun karagöz, Diplodus puntazzo ve yabani mercan, Pagellus acarne türlerinin genç bireylerinin beslenme alışkanlıklarının tespit edilmesidir. Bu doğrultuda Çanakkale Boğazında; Abide, Güzelyalı ve Kerevizdere koylarında olmak üzere 3 farklı istasyonda, 0?2 m derinliğindeki sığ sularda, 2008 Ekim-2009 Ağustos ayları arasında ığrıp ile örneklemeler gerçekleştirilmiştir.Genç çipura bireyleri genel olarak crustacea (%IRI=95,1), foraminifera (%IRI=2,4) ve annelida (%IRI=1,03) türleri ile beslendikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to determine the feeding habits of young individuals of gilthead bream Sparus aurata, common two banded sea bream Diplodus vulgaris, sharpsnout sea bream Diplodus puntazzo and spanish bream Pagellus acarne in the Dardanelles Strait. Samplings were performed a beach seine in 3 different station (Abide, Güzelyalı and Kerevizdere bays), at shallow water depth between 0-2 m, between 2008 October and 2009 Augusut, in the Dardannelles Strait.Young gilthead bream individuals, fed mainly with crustacea (%IRI=95.1), foraminifera (%IRI=2.4) and annalida (%IRI=1.03). It has been determined that the seasonal feeding was significantly different from each other (R=0.2445, P< 0.05). It has been detected that, this difference arised substantially from copepoda (Contrubition=40,3) and amphipoda (Contrubition= 20.2). Diet composition of young common two banded sea bream individuals was determined as crustacea (%IRI=82.7), annelida (%IRI=8.11) and mollusca (%IRI=3.62. Copepoda (Contrubition=53.13) was the most prefered food item in winter where as in the other seasons amphipoda (Contrubition=9.59) and foraminifera (Contrubition=7.31) were the most prefered food items which presented the seaosonal variation (R= 0.1482; P< 0.05). Crustacea was the main item (%IRI=97.6) in the food choice of young sharpsnout sea bream. Within the crustacea class, amphipoda (%IRI=46.46) and copepoda (%IRI=43.5) were the most frequently consumed diets.