Tedarik zincirinde ürün izlenebilirliği ve kimliklendirme teknolojilerinin kullanımı
The use of product traceability and identification technologies on the supply chain
- Tez No: 292762
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR.DR. HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmada tedarik zincirinin modelleri, ağ tasarımı ve yönetim yaklaşımı ile süreçleri incelenmiştir. Tedarik zincirinde kullanılan teknolojiler, bu teknolojilerde yaşanan gelişmeler ve uygulamaları araştırılmıştır. Zincirin görünürlüğünün sağlanmasında kullanılan ürün izleme sistemleri incelenmiştir. Ürün izleme sistemleri ile birlikte arz zincirinde görünürlük ve izlenebilirlik konuları incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The supply chain models, network design, management approach and processes of supply chains are examined in this study. The supply chain technologies, developments and applications of these technologies were investigated. Used in providing supply chain visibility, product tracking systems were examined. Product tracking systems along with the supply chain visibility and traceability issues were examined.