Calculating ionic daii by using limit equivalent conductivities
- Tez No: 29279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET iyon yarıçaplarına ilişkin önerilen değerler konusunda bugüne değin bir uzlaşma sağlanamadığı görüldü. Ayrıca asıl gereksinim duyulanın sulu çözeltiler için geçerli yarıçap değerleri olduğu belirtildi. Oysa bu konudaki tek çalışmanın (Yıldıran - Tunçgenç) argon-argon ve yumuşak küre modelindeki potasyum klorürü temel almasının yetersizlikleri belirtildi. Bunun yerine suyun elektronik yapısına daha yakın olan neon-neon yapısındaki sodyum ve florür iyonlarının temel alınmasının uygun olacağı düşünüldü. Bunun için de alkali metal florür ve sodyum halojenürlerin anyon-katyon yarıçapları toplamına (kristallerindeki anyon-katyon çekirdekleri arası uzaklıklar) karşın sınır eşdeğer iletkenlikler çizgesi oluşturuldu. Anyon ve katyonlar sertleştikçe (sert küre modele varılınca) sınır eşdeğer iletkenlikler açısından anyon ve katyon yarıçaplarının toplanabilir özellikte olduğu saptandı. Bu özellikten yararlanarakta sodyum katyonuna özdeş imgesel bir sodyum anyonu ve florür anyonuna özdeş imgesel bir florür katyonu düşünülerek bu tuzlara ilişkin yarıçaplar toplamı daha önce sözü edilen çizgelerin eşitliklerinden hesaplandı. Bu değerlerin ikiye bölünmesiyle de sodyum katyonu ve f lorürün yarıçapları bulundu. Sodyum halojenürlerin kristallerindeki çekirdeklerarası uzaklıklardan sodyumun yarıçapı çıkarılarak halojenürlerin; alkali metal florürlerin kristallerindeki çekirdekler arası uzaklıklardan da florürün yarıçapı çıkarılarak alkali metal katyonlarının yarıçapları bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A diagram was formed by total radii ( the distances between anions and cations nuclei in crystals) of sodiumhalldes and alkali metal florides versus limit equivalent conductivities. As the structures of anions and cations get hardener (till hard spherical model is reached), radii values was proved to be added upin terms of limit equivalent conductivities. By using this advantage, at first, radii values of sodium and floride then of other alkali metal halides, werecalculated.