Vefeyât-ı Ayvansarâyî (inceleme-tenkitli metin)
Vefeyât-i Ayvansarâyî (study-critical text)
  1. Tez No: 292867
  2. Yazar: RAMAZAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Biyografik kaynaklardan olan vefeyâtnâmelerin, edebiyatımızda müstakil olarak ortaya çıkışı, 17. yüzyılın sonlarına tekabül etmektedir. Bu dönemden itibaren, vefeyâtnâme türü gelişmeye başlamış, değişik yazarlar tarafından birçok vefeyâtnâme yazılmıştır. Bu türde eser kaleme alanlardan biri de 18. asrın önemli nâsirlerinden Hâfız Hüseyin Ayvansarâyî'dir. Müellifin, biyografi sahasında kaleme aldığı eserler; edebiyat, sanat-mimarî tarihi ve tarih araştırmacılarının temel başvuru kaynakları arasında yer almaktadır. Hadîkatü'l-cevâmi`,Mecmûa-i Tevârih, Vefeyât-ı Selâtîn ve Meşâhîr-i Ricâl adlı kitaplarıyla meşhur olan yazarın; âlim, mutasavvıf, şair ve devlet adamlarından 294 kişinin kısa hayat hikâyelerine yer verdiği Vefeyât-ı Ayvansarâyî, Tezkire-i Ayvansarâyî, Tercüme-i Meşâyihîn gibi adlarla anılan eseri, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Biographical sources, the vefeyâtnâmes, the emergence of literature as a self-contained, 17 corresponds to the end of the century. From this period, started to develop the type of vefeyâtnâme, many vefeyâtnâme written by different authors. Hâfız Hüseyin Ayvansarâyî is these kinds of works written one of the fields important writers in the 18th century. Hadîkatü?l-cevâmi`,Mecmûa-i Tevârih, Vefeyât-ı Selâtîn ve Meşâhîr-i Ricâl are the famous author's books. The works that he wrote in the biography-writing area are among the most frequently used source books of the history of art-architecture and history researchers Vefeyât-ı Ayvansarâyî, Tezkire-i Ayvansarâyî, Tercüme-i Meşâyihîn in which the poet gives places to the biographies of 294 people including people who are scientists, sheihs and statesmen are the subject of this thesis.