Finansal kiralama işlemleri ve vergilendirilmesi
Taxation of financial leasing transactions
- Tez No: 292865
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KEMAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ülkemizde, sermaye piyasasının, bankacılık sektörünün, finansal kiralama sektörünün yeterince gelişememiş olması 1980 sonrası dönemde yüksek enflasyon süreci ile birlikte tasarrufların kısa vadeli getirisi yüksek alanlara yönlenmesine neden olmuştur. Bu durum bir taraftan yatırımların finansmanında kaynak sıkıntısı yaşanmasına, diğer yandan borçlanma gereksinimimizin artmasına bağlı olarak reel faizlerin yükselmesi sonucunu doğurmuştur.3226 sayılı kanunla 1985 yılından itibaren ülkemizde uygulanmaya başlayan finansal kiralama; yatırımcıların yapmak istedikleri yatırımları kendi öz kaynaklarından karşılamak yerine kullanabilecekleri alternatif finansman yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde malın kullanım hakkı sözleşme ile belirli bir kira bedeli karşılığında, belirli bir süre için kiracıya bırakılmaktadır.Finansal kiralama kanunun çıkarılış amacı, genellikle işletme kredisi bulamayan kişilere işletme kredisi temin etmek ya da işletmelerin modernizasyonunu gerçekleştirmektir. Dolayısıyla söz konusu kanun ile gerçekleştirilmek istenen yatırımların arttırılması neticesinde tam istihdamın sağlanması ve ekonomik büyümenin gerçekleştirilmesidir.Bu çalışmada, 1985 yılından itibaren ülkemizde uygulanmaya başlanan finansal kiralama kanunu ve finansal kiralama işlemlerinin tabi olduğu vergi mevzuatı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bunun sonucu olarak da çalışmada vergi politikalarında görülen değişimler ve bu değişimlerin finansal kiralama sektörüne etkileri üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that capital market, banking sector, and financial leasing services could not sufficiently develop in Turkey, together with the high inflation process, in the period after 1980?s, caused the savings to be oriented towards fields with high gaining within short-range. This situation, on the one hand, caused a shortage in the resources for financing the investments and, on the other hand, an increase in the real interest rates due to the increase in the borrowing requirements of the country.The financial leasing, which was started to be implemented with the enforcement of the law 3226 since 1985, is an alternative financial method that the investors can be used instead of meeting the investments from their own resources. In this method, the usage rights of assets are presented to the lease-holder, in exchange for a definite hire rent, for a certain period of time.The aim of introducing financial leasing law is to procure working capital loan to the individuals who cannot generally find working capital loan or to effectuate the modernization of enterprise. Therefore, enabling of full employment and actualizing the economic growth, due to result of increasing the investments, is pursued by the enactment of the aforementioned law.In this study, financial leasing law, which is started to be implemented in Turkey since 1985, and tax legislation, upon which the financial leasing procedures are dependent, are attempted to be evaluated. Thereupon, the changes observed in the tax policies and the effects of these changes on the financial leasing sector, are emphasized in the study.