Kamu kesiminde üniversitelerde etkin bir iç denetim ve risk yönetim sisteminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems encountered in an effective internal auditing and risk management systems in public sector and universities and solution proposals
  1. Tez No: 292872
  2. Yazar: İBRAHİM EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Denetim kavramı çok önceki dönemlerden itibaren sosyal hayatın içinde yer almış ve sosyal alanda meydana gelen gelişmelerle birlikte gelişerek döneme göre çeşitli görev ve fonksiyonlar yerine getirmiştir. Özellikle 20. yüzyılda denetim kavramı, risk yönetimi, iç kontrol, iç denetim kavramlarıyla gelişmiş ve zenginleşmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak Türkiye'de özellikle kamusal alanda bir değişim ve dönüşüm süreci yaşanmıştır. Kamu mali yönetimi alanında Avrupa Birliğine uyum çalışmaları çerçevesinde köklü değişiklikler yaşanmış, Türk mali yapısında etkinlik, etkililik, ekonomiklik, iç kontrol süreci, risk yönetimi, risk esaslı denetimin uygulanması olan iç denetim kavram ve uygulamaları yer almaya başlamıştır. Kamu kesiminde özellikle üniversiteler baz alınarak iç denetim ve risk yönetim sistemleri irdelenmiş, uygulamada etkin bir iç denetim ve risk yönetim sistemi uygulamaları sorgulanmış bu çerçevede mevcut durum anlatılarak var olduğu düşünülen sorunlar ile bunlara yönelik çözüm önerilerine yer verilmiş. Ek olarak örnek bir iç denetim uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Control concept has been in the social life dating back to very early periods and together with the advances within the social life it has fullfilled various tasks and functions according to the era. The concept of auditing has improved and enriched with the risk management, internal control, internal auditing concepts particularly in the 20th century. In paralel with(in accordance with) these developments especially in the public sphere, a process of change and transformation has been experienced in Turkey. Fundamental changes took place in the field of Public Finacial Management within the framework of harmonization with European Union, and efficiency, effectiveness and affordibility in Turkish fiscal structure, the process of internal control, risk management, risk-based auditing in internal audit implementations concepts and practices have started to take place. In the public sector; particulary, universities were examined on the basis of internal audit and risk management systems, an effective system of internal control and risk management practices have been questioned in this application. Within this context, by explaining the present situation several solution suggestions have been given to default problems. In addition, a sample internal auditing application was done.