Ortaöğretimde felsefe ile din kültürü ve ahlak bilgisi ders müfredatlarının sosyolojik perspektiften analizi
The analysis of secondary school curriculum for philosophy, religion and morality classes from a sociological perspective
- Tez No: 292871
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EZBER BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türk Milli Eğitim sistemi içerisinde yer alan ve Ortaöğretim kurumlarında okutulan derslerin değişim olgusunun zorlamasıyla günümüz eğitim anlayışı çizgisinde yeniden yapılandırma çabaları devam etmektedir. Bu derslerden Felsefe dersinin öğretim programı 2009 yılında; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin öğretim programı ise 2005 yılında yenilenmiştir. Diğer dersler gibi her iki dersin de planlı ve programlı öğretiminin gerçekleştirilebilmesi için temele aldığı yaklaşım, içerik, amaçlar, öğrenme-öğretme süreçlerine göre yeniden yapılandırılmaları gerekmektedir. Bu yapılandırma çalışmalarında akademik bir bilgi tabanının önemi ise yadsınamaz. Bu vesileyle Ortaöğretim kurumlarında okutulan Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin önceki programlarına göre hangi yenilikleri getirdiği ve Milli Eğitimin günümüz eğitim paradigması çerçevesinde nasıl bir öğretim programına kavuştuğu çalışmamızda ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Özellikle tezimizin de konusunu oluşturan ve geçmişten günümüze bu iki dersin uygulamalarında birbirine karşıt kutuplardaymış gibi gösterilmesi ve birbirini dışlayıcı yaklaşım sergilenmesi; öğretim programı oluşturulurken dikkate alınıp alınmadığı incelenecektir. Bunun yanında günümüz eğitim paradigmalarının önemle üzerinde durdukları ?disiplinler arası işbirliği? hususu, birbirine yakın olan bu iki dersin öğretim programlarında dikkate alınıp alınmadığı çalışmamızda incelenecek diğer bir konudur.
Özet (Çeviri)
The lessons, which are in Turkish National Education system and studied in secondary schools has continued their constructive struggles again on our present education comprehension line with the force of the change?s fact. Among these lessons; philosophy lesson?s teaching programme in 2009 and the Religion?s Culture and Morals lesson?s teaching programme were renewed in 2005. The approath, content, aims which both of the lessons are also based on as other lessons for its planned and programmed teaching can be realized, are needed to be re-constructed according to learning and teaching process. The importance of an academic knowledge?s foundation in these studies isn?t denied. By this means that the philosophy and Religion?s Culture and Morals lessons studied in secondary schools bring which reforms according to the last programmes, the fact that National Education attains to which reforms around our present Education paradigma will be examined in details in our study. Especially it is which forms our their is too and the fact that bothof these lessons has been showed as the opposite poles in their practice and that an approach which has been displayed. Unfamiliar to each other from past to present are taken into consideration or not while forming teaching programme will be examined. That the matter of ?interdisciplinary? on which education paradigmas insirt attentively is taken into consideration or not in their teaching programmes is another subject which will be examined in our study.