S.Ü. Edebiyat Fakültesi koleksiyonunda bulunan dini bir tuvalin ikona imajında değerlendirilmesi
Icon to the canvas interpreting religious images in Selcuk Universty faculty of literature
- Tez No: 292894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN KUNDURACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, Ortodoksların tarih sürecinde yaşadıkları topraklar üzerinde yapmış oldukları ibadethanelerinde bulunan, duygularını, düşüncelerini, inançlarını ve beğenilerini yansıttıkları ikonalar üzerinedir. Günlük yaşam biçimleri, toplumsal ilişkiler, törenler, yaşamın çeşitli görüntüleri duvara resmedilerek kültürel özellikler saptanıp gelecek nesillere aktarılıyordu. Okuma yazması olmayan toplumlarda duvar resimleri dinsel, tarihsel ve siyasal eğitim aracı olmuştur. İkona konusu her ne kadar teoloji içinde değerlendirilse de, sadece teolojik bir zemine değil, aynı zamanda sanatsal ve siyasi bir arka plana da sahiptir.Hıristiyanlıkta ikonalar, duaların Tanrı' ya ulaştırılmasında aracı olarak görülen dini tablolardır. Özellikle Ortodokslar ibadetlerinin olmazsa olmazı olarak ikonaları görmekte ve ikonalara sahip çıkmaktadırlar. İkonalara gösterilen saygının tapınma boyutlarına ulaşmasından korkulduğu için bir dönemde ikonalar yasaklanmıştır. Ancak 9. yüzyıldan itibaren halen ilgi ve saygıyla Hıristiyanlar tarafından ikonalarla ibadet edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is about Icons that have been found in the Orthodox Temples. These temples have been built in the land that Orthodox has lived in the history, and Icons show their feelings, thinking, faith, and likings. Their daily life styles, social relationship, ceremonies, pictures from life have been painted on the walls to teach their cultural philosophy to the next generation. Wall paintings were important teaching tools for religion, history, and politics in the society that neither reads nor writes. Although Icons are known as the topic of theology, it is not only has a background in the area of theology, but also in the area of art and politics.İcons in Christianity is a religious tableau which seem as a mediator to convey the prayer to the God. Especially Orthodokxes think that the icons are the most important thing of their worship and protect them. İcon? s was banned for fear of the respect which they show the icons reach the dimension of worship. But Christians have been praying with the icons with great respect and inderest since ninth century.