Design and implementation of a computer assisted instruction software package (Metu-tutor)
  1. Tez No: 2929
  2. Yazar: M.KÜRŞAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET BİR BİLGİSAYAR DESTEKLİ Ö?RETİM İZLENCE PAKETİ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİMİ M.Kürşat DO?AN Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Hasan GÜRAN Ocak 1987, 234 sayfa Bu çalışma, belirli bir konuyu öğretmek amacını taşıyan bilgisayar-destekli-öğretim (BDÖ) izlencelerini geliştirmek için kullanılan yazarlık dillerini tartışmaktadır. Ayrıca IBM PC kullanılarak yazılmış bir BDÖ izlence paketinin tasarımını ve gerçekleştirimini de içermektedir. Her seviyedeki okullarda öğrencilere yeni konuları öğretmek veya' iş hayatında yeni işçileri eğitmek için kullanılabilecek bu dizge, TURBOPASCAL dilinde yazılmıştır. Dizge ( METU-TUTOR ) BDÖ öğretimini herkese sunmak ve böylece çok az yada hiç bir programcılık bilgisine sahip olmayan fakat kendi alanında uzman olan kişilerin rahatlıkla ders veya seminer hazırlamasını sağlamak amacını taşımaktadır.İzlence paketi, bunların yanısıra eğitim araçlarına yönelik bir müfredat için çok yararlıdır. Eğitmen kadrosunun hazırlayacağı modüller dersi verecek eğitmen tarafından rahatlıkla düzeltilebilinir veya yeni bilgiler eklenebilinir. Ayrıca öğrencinin eğitim sırasında kazandığı tecrübeleri kullanmasını ve kontrol etmesini sağlayarak eğitimin tek başına sürdürülmesini sağlar. Bunun yanısıra eğitmen programın çıkarttığı raporlara göre öğrencinin öğrenme seviyesini kontrol altında tutar. Anahtar Sözcükler : Yazarlık sistemi, Yazarlık dili, Eğitim izlencesi, Bilgisayar-Destekli-Öğretim, (BDÖ), Bilgisayar-Destekli-Eğitim, (BDE). vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTER ASSISTED INSTRUCTION SOFTWARE PACKAGE ( METU-TUTOR ) M.Kursat DOGAN M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hasan GURAN January 1988, 234 pages In this thesis, authoring systems and authoring languages that are used for the development of computer-aided-instruction (CAI) software to teach specific topics are discussed. Also, an Educational software package ( METU-TUTOR ) is designed and implemented by using an IBM personal computer. The program has been written in TURBOPASCAL language and it may be used in all levels of schools to present new topics to the student or in business to train new employees ( Computer-Based-Training: CBT ). It makes CAI and CBT learning available to everyone so that authors with little or no programming knowledge, but critical subject-area expertise, can create lectures or seminars easily. iiiThus, the program package can be very useful for educational purposes. The modules created by the educational staff can be easily maintained, modified, or customized. With this software package, the student controls his own learning experience and as a result, instruction becomes individualized. Also the teacher can easily control the learning level of the students according to the reports generated by the program. Keywords : Authoring system, Authoring language, Educational software, Computer-Aided-Instruction, ( CAI ), Computer-Based-Training, ( CBT ), IV