Checkland'ın yumuşak sistemler metodolojisinin bir uygulaması
An application of Checkland's soft systems methodology
- Tez No: 292900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasında, Peter Checkland tarafından oldukça karmaşık gerçek dünya problemlerinin incelenmesi ve problemli durumların sorgulanarak çözüm yolları aranması amacıyla sistem düşüncesine dayalı olarak geliştirilen ?Yumuşak Sistemler Metodolojisi? konu edilmiştir. Checkland'ın ortaya koyduğu bu metodoloji, insan unsurunun yer aldığı karmaşık ve tanımlanması güç olan problemlerle mücadele etmek için problem çözücülere, yönetici ve danışmanlara öğretici bir yöntem sunar. Bu tez öncelikle sistem düşüncesinin tarihi ve teorik gelişimi ile yönetim alanlarındaki uygulama metotlarını kısaca ele almış ve Yumuşak Sistemler Metodolojisinin teorisini kapsamlı bir şekilde incelemiştir. Son olarak Yumuşak Sistemler Metodolojisinin Türkiye'de seçilen Bakırköy Ceza İnfaz Kurumunda uygulanması ile bir vaka çalışması yapılmıştır. Bu uygulamada önemli problemler teşhis edilmiş ve iyileştirilmesine yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.Anahtar KelimelerYumuşak sistemler metodolojisi, Problem çözme teknikleri, Sistem düşüncesi, Kültür analizi, Mantık temelli analiz, Karmaşık yönetim problemleri, Ceza infaz kurumları
Özet (Çeviri)
In this thesis study, ?Soft systems Methodology (SSM)? which is based on system thinking and developed by Peter Checkland in order to study highly complex real-world problems and search for solutions by questioning them has been subject. This methodology revealed by Checkland, provides an educational method for problem solvers, managers and consultants to tackle with complex and ill-defined managerial problem situations that consist of human factors. This thesis primarily discusses briefly the historical and theoretical development of the system thinking on managerial field and examined the Soft System Methodology in a comprehensive manner. Finally, a case study about Soft System Methodology in the selected Bakırköy Criminal Enforcement Agency in Turkey, has been done. In this practice, important problems has been diagnosed and recommendations are given in order to improve.Key WordsSoft systems methodology, Problem solving techniques, Systems thinking, Cultural analysis, Logic-based analysis, Complex management problems, Penal institutions.