Performans sanatı ve aktivizm
Performance art and activism
- Tez No: 292909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNSÜR YÜCEİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı performans sanatını estetik bir sanat dalı olmaktan çok, dönüştürücü bir eylem biçimi olarak ele alıp, sanat dalı olarak aktivist kökenini incelemektir. Erken örnekleri tarihsel olarak Fütüristlere, Lettristler'e ve Dada hareketine kadar götürmekle beraber, 1960 sonrasından günümüze feminist ve queer sanatındaki performans sanatçıları ve performans örnekleri, asıl odak noktası olacaktır. Yine 1960 sonrası feminist hareket ve 1990'dan itibaren Queer hareketi ve Aids aktivizminde örgütlenmelerin izlediği eylem taktikleri, aynı dönemin aktivist tavrı ağır basan sanatsal örnekleriyle yan yana getirilerek, performans sanatının dönüştürücü etkisi çerçevesinde araştırılacaktır. Bu örneklerin ışığında dünya çapında ve Türkiye'den birkaç güncel aktivist eylem ve performans örneği incelenerek, stratejileri üzerinden bir eleştiriye girişilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is approaching to the performance art not as an esthetical art discipline but a transformative act and making a research about the activist roots of it. Nevertheless taking the earlier examples starting from Futurists, Lettrists and Dada Movement, the main focus point is the feminist and the queer performance artist in the period after 1960 till today. The demonstration strategies of the feminist movement after 1960, the queer movement and the Aids activism starting from 1990 will be researched by comparing with the examples from performance art which had activist attitude in the frame of the transformative effect of the performance art. A couple of contemporary performance and activist demonstration examples will be studied and criticised.